niedz.. wrz 25th, 2022

Kreml zapowiedział częściową mobilizację w kraju, a także zakrojoną na szeroką skalę wymianę więźniów w ciągu jednego dnia.

Według American Institute for the Study of War rosyjskie władze zrobiły to nieprzypadkowo. W ten sposób Moskwa zrobiła, aby zmniejszyć znaczenie tej wymiany.

Mówi o tym najnowszy raport ISW.

Kreml prawdopodobnie próbował zbagatelizować wymianę więźniów z Ukrainą, która jest głęboko niepopularna wśród rosyjskich nacjonalistów i miliblogerów, dokonując wymiany w tym samym dniu, w którym Putin ogłosił częściową mobilizację.

Należy zauważyć, że wśród Rosjan ostre podejście władz do mobilizacji wywołuje gniew i nieufność w całej Federacji Rosyjskiej.

ISW podkreśliła, że wśród wymienianych jeńców powrócili w szczególności obrońcy zakładów Mariupol Azovstal, dowódcy batalionu Azow. Propagandyści w Rosji nazywali ich nazistami i szeroko nagłaśniali ich schwytania.

Skrajnie prawicowi rosyjscy blogerzy skrytykowali wymianę i zapytali, czy Kreml zrezygnował z „denatyfikacji” Ukrainy, jednego z deklarowanych celów rosyjskiej inwazji – czytamy w raporcie.

Przypomnijmy, że 21 września podczas porannego przemówienia do narodu prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział od dziś częściową mobilizację w całym kraju. W ramach mobilizacji, zgodnie z oświadczeniem rosyjskiego dyktatora, do rezerwy trafi wojsko, posiadające specjalizacje wojskowe i doświadczenie bojowe.

Wieczorem tego samego dnia dowiedział się o wymianie jeńców na terenie kilku krajów: Polski, Turcji, Arabii Saudyjskiej i granicy między Ukrainą a Federacją Rosyjską. 200 ukraińskich bohaterów wymieniono na ojca chrzestnego Putina, Wiktora Medwedczuka , a dowódców Azowstalu na 55 najeźdźców.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.