pon.. paź 3rd, 2022

Aby zaprowadzić pokój na Ukrainie, Rosja musi przerwać wojnę i wycofać wojska z terytorium Ukrainy.

Aby zaprowadzić pokój na Ukrainie, Rosja musi przerwać wojnę i wycofać wojska z terytorium Ukrainy.

O tym powiedział minister spraw zagranicznych i minister obrony Irlandii Simon Kovno podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ na szczeblu ministerialnym – pisze Ukrinform.

„Droga do pokoju jest jasna – kraj, który świadomie podjął decyzję o rozpoczęciu tego konfliktu, musi teraz podjąć decyzję o jego zakończeniu. Rosja musi wycofać swoje wojska z suwerennego terytorium państwa członkowskiego ONZ” – powiedział.

Irlandzki minister potępił rosyjską inwazję na Ukrainę na pełną skalę i groźby Putina użycia broni jądrowej.

„Rosyjska inwazja na Ukrainę jest pogwałceniem zasad Karty Narodów Zjednoczonych. Jest to rażące naruszenie prawa międzynarodowego. Jest to próba zmiany międzynarodowo uznanych granic poprzez użycie siły. Żadne inscenizowane „referenda” nie zmienią tego fundamentalnego fakt” – powiedział Kovney.

Zwrócił uwagę na znaczenie pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za agresję na Ukrainę i popełnione podczas niej zbrodnie. Minister zapewnił, że Irlandia wspiera wysiłki w tym zakresie w ramach różnych organizacji międzynarodowych i regionalnych.

„Jeśli nie pociągniemy Rosji do odpowiedzialności, wyślemy sygnał do wielkich, potężnych krajów, które mogą bezkarnie czerpać korzyści ze swoich sąsiadów” – podsumował Kovney.

Przeczytaj także:

Subskrybuj nasze kanały w Telegramie i Viber .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.