pon.. paź 3rd, 2022

Środowisko rosyjskiego dyktatora nie jest entuzjastycznie nastawione do jego ostatnich decyzji.

Treść wystąpienia Władimira Putina nie była zaskoczeniem, gdyż plany pseudoreferendów na okupowanych terytoriach i groźby nuklearnej były od dawna zgłaszane przez kremlowskich propagandystów.

Ann Applebaum pisze o chaosie na Kremlu w eseju na Atlantyku

O chaosie, zamieszaniu i kryzysie na Kremlu świadczy fakt, że rosyjski prezydent zaplanował wielkie przemówienie na jeden wieczór, a potem po prostu zniknął do następnego ranka.

Tajna mobilizacja trwa od miesięcy. Ponowne ogłoszenie tych planów nie jest aktem silnego przywódcy, przekonanego o skutkach rozpętanej przez niego wojny, uważa autor.

„Putin może być zdenerwowany, ponieważ wie, że może stracić wszystko. Perspektywa przegranej Rosji oznacza również utratę wsparcia ze strony sojuszników Putina, którzy wierzyli w jego zwycięstwo. Ponadto istnieją oznaki, że Putin traci poparcie w kraju, zarówno ze strony celebrytów jak Alla Pugaczewy, a także od władz nacjonalistycznych, krytykujących niepowodzenia militarne armii rosyjskiej. Zapowiedź mobilizacji może wywołać niezadowolenie w szerszym gronie. Jednocześnie ze zmian przemówień i zmian prawnych wynika, że kryzys w rosyjska armia jest zarówno logistyczna, jak i związana ze spadkiem morale” – powiedziała.

Wcześniej zachodnie media pisały, że kiedy Władimir Putin nagrywał swój nowy adres, zachorował. Musiałem wezwać lekarzy, bo zaczął bardzo kaszleć. Dlatego apel dyktatora został zarejestrowany przy czwartej próbie.

Istnieje również wersja, w której Putin rzekomo udawał zły stan zdrowia, aby odroczyć strzelaninę. Potrzebował więcej czasu na podjęcie ostatecznej decyzji.

„Osoby bliskie prezydentowi znają jego patologiczne niezdecydowanie i niepewność w podejmowaniu decyzji, zwłaszcza kluczowych” – głosi komunikat.

Rosyjskie media ogłosiły przemówienie Władimira Putina i ministra obrony Siergieja Szojgu o godzinie 20:00 20 września. Następnie transmisja została przeniesiona na 21:00. Putin przemawiał 21 września.

Doradca Kancelarii Prezydenta Aleksiej Arestowicz przeanalizował przekaz wideo od prezydenta Rosji Władimira Putina, w którym zapowiedział częściową mobilizację.

„Jak facet został skręcony. Pochylony w lewo (kręgosłup to kwestia siły), próbujący zamknąć lewą ręką, nie wie, co zrobić z prawą. Język jest pełen przeprosin, prosząc o intonację, w niektóre miejsca – ostrzeżenie Wszystkie oznaki wewnętrznej katastrofy Zdarza mi się to tylko wtedy, gdy jacyś Wasia lub Tatiana z Żaszkowa poinformują mnie, że wypisują się z prenumeraty – powiedział Arestowicz.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.