czw.. wrz 29th, 2022

Z niewoli rosyjskiej uwolniono ponad 200 żołnierzy ukraińskich, w tym dowództwo obrońców Azowstalu.

Ukraińskie władze pracują nad tym, aby wszyscy obrońcy wrócili do domu z niewoli.

Ile jeszcze żołnierzy jest w niewoli i czy będą tak duże wymiany w rozmowie z DW, powiedział Michaił Podolak, doradca szefa OPU.

„Jest kilka tysięcy więźniów z jednej i drugiej strony, ale nie podam konkretnej liczby z oczywistych względów. Dziś jest formuła, którą proponuje pan Guterres (Sekretarz Generalny ONZ – przyp. red.) – to jest koncepcja” wszyscy dla wszystkich”. W ramach „Aktywnie pracujemy nad tą koncepcją. Przyjmujemy tę koncepcję z zadowoleniem. Rozumiemy, że Rosja tak naprawdę nie chce iść na wymianę „wszyscy za wszystkich”, ponieważ w Rosji nie chodzi o humanistyczne cywilizacja Nie chcą zabrać swoich chłopców, bo wierzą, że są niczym. Dla nas każdy człowiek jest osobą, ale dla Rosji jest to numer 21, numer 35, numer 77. Bardzo trudno jest wymienić osobowości , naszych ludzi za liczby, ale pracujemy nad tym, aby wziąć jak najwięcej naszych obrońców i pracujemy nad formułą „wszyscy za wszystkich” – zapewnił Podolak.

Przypomnijmy, że Ukraina i Rosja przeprowadziły na dużą skalę wymianę więźniów. Z niewoli rosyjskiej zwolniono 215 osób , w tym 108 bojowników Azowa i 10 ochotników zagranicznych. W odpowiedzi Ukraina uwolniła 55 najeźdźców i ojca chrzestnego Władimira Putina, Wiktora Medwedczuka.

Następnie SBU i GUR wyjaśniły, dlaczego Rosja wymieniła Medwedczuka i jak można go wykorzystać .

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.