czw.. wrz 29th, 2022

U wybrzeży Izraela odnaleziono zatopiony statek, na pokładzie którego znaleziono również doskonale zachowane starożytne garnki ze składnikami sprzed 1300 lat.

Według naukowców na statek załadowano towary z całego Morza Śródziemnego. Jest to dowód na to, że kupcy z krajów zachodnich przewozili towary do izraelskich portów po podboju islamskim w VII wieku.

O tym informuje The Mirror.

Statek handlowy z jodłą i orzechami włoskimi zatonął w płytkiej wodzie, gdzie obecnie znajduje się gmina Maagan Michael. Burza mogła zmyć morskie piaski, po czym dwóch nieprofesjonalnych nurków zauważyło wystający z dna kawałek drewna.

Po długich wykopaliskach zespół archeologów za pomocą podwodnego odkurzacza odkopał większość zachowanego drewnianego szkieletu o długości 20 metrów i szerokości 5 metrów.

Znaleziono około 200 amfor zawierających sos rybny, oliwki, daktyle i figi. Badacze znaleźli także narzędzia do pływania, rzeczy osobiste marynarzy, szczątki zwierząt, chrząszczy i sierść szczurów.

Wcześniej okazało się, że na Morzu Filipińskim znaleziono amerykański okręt wojenny, zatopiony na rekordowej głębokości 6895 metrów.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.