czw.. wrz 29th, 2022

Rozpoczął się 212 dzień heroicznego sprzeciwu narodu ukraińskiego wobec inwazji rosyjskiej na wielką skalę.

Wróg nadal wykonuje zadania pełnej okupacji obwodu donieckiego , organizacji obrony i utrzymania okupowanych terytoriów, a także zakłócania aktywnych działań Sił Obronnych na określonych kierunkach. Ostrzeliwuje nasze pozycje na całej linii kolizji, stara się odbudować utracone pozycje , prowadzi zwiad lotniczy.

O tym czytamy w porannym podsumowaniu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wróg nie przestaje uderzać w infrastrukturę cywilną i domy cywilne . Zagrożenie atakami lotniczymi i rakietowymi rosyjskich najeźdźców utrzymuje się na całym terytorium Ukrainy.

W ciągu ostatnich 24 godzin wróg wystrzelił 4 rakiety i 27 nalotów, przeprowadził ponad 75 ataków z wielu systemów rakietowych na cele wojskowe i cywilne na Ukrainie, naruszając normy Międzynarodowego Prawa Humanitarnego, prawa i zwyczaje wojenne.

Ponad 45 osiedli ucierpiało z powodu ataków wroga. W szczególności Pieczyngowie, Priszib, Jarowaja, Kontrowersyjny, Wesoły, Bachmut, Marinka, Krasnogorowka, Konstantinowka, Nieskucznoje, Połtawka, Jegorowka, Bezimienny, Krzywy Róg, Biełogorje, Zaporoże, Biełogorka, Pierwomajskoubka, Nikołaj, Mikołaj, Mikołaj i Nowogrigorowka.

Na kierunkach wołyńskim i poleskim sytuacja nie zmieniła się znacząco.

W innych kierunkach nieprzyjaciel strzelał z czołgów, moździerzy i artylerii różnego kalibru:

  • w kierunku Seversky – na obszarach osiedli Shalygino, Miropolskoye, Volfino i Ezdetskoye regionu Sumy;
  • w kierunku Slobozhansky – na terenach osiedli Dubnovka, Goptovka, Volchansk, Kamenka i Kupyansk;
  • w kierunku Kramatorsk – Majaki, Nikołajewka, Dibrowa, Krivaya Luka, Prishib i Seversk;
  • w kierunku Bachmuta – Soledar, Bachmutskoje, Bachmut, Veselaia Dolina, Zaitsevo, Veseloe, Belogorovka i Yakovlevka;
  • w kierunku Avdeevsky – Krasnogorovka, Pollnoe, Maryinka, Novomikhailovka;
  • w kierunku Novopavlovsk – Vuhledar, Zolotaya Niva, Neskuchnoe, Vremovka, Novoukrainka, Bolshaya Novoselka;
  • w kierunku Zaporoża nieprzyjaciel nie prowadził aktywnych działań, jednak ostrzeliwał z artylerii osady Malaya Tokmachka, Nowaja Tokmachka, Malye Shcherbaki, Zelenoe Pole, Zheleznodorozhnoe i Rivnopolye.
  • w kierunku Jużnobużska ostrzeliwano ponad 20 osad.

Wróg nadal ponosi straty , m.in. wśród przywódców. Według dostępnych informacji dowódca 144. dywizji karabinów zmotoryzowanych 20. armii połączonej, generał dywizji Tsokov, został ranny w wyniku porażki ogniowej w rejonie osady Svatovo. Został ewakuowany 20 września br.

Od 19 do 20 września tego roku do szpitala wojskowego w Rostowie nad Donem dostarczono 105 ciał zmarłych rosyjskich żołnierzy , a w najbliższej przyszłości trwają przygotowania do przyjęcia kolejnych 200 ciał.

Aby nadrobić straty w sile roboczej, nieprzyjaciel kontynuuje przymusową mobilizację na czasowo okupowanych terytoriach . Tak więc w Gorłowce 19 września przedstawiciele 1. Korpusu Armii zatrzymali i zabrali do służby wojskowej dziesięciu mężczyzn, niezależnie od ich wieku i stanu zdrowia.

W okresie od 18 do 20 września br. w areszcie śledczym Ługańsk przedstawiciele prywatnej rosyjskiej firmy bezskutecznie próbowali rekrutować więźniów .

W ramach realizacji działań częściowej mobilizacji władze okupacyjne Krymu ogłosiły, że planowana jest rekrutacja głównej liczby rezerwistów spośród pracowników prywatnych firm ochroniarskich z doświadczeniem w służbie wojskowej. W Sewastopolu niektóre firmy otrzymały już polecenie sporządzenia listy wszystkich uprawnionych pracowników.

Wiadomo też o wczesnym ukończeniu w Smoleńsku podchorążych kursów maturalnych wojskowej akademii obrony przeciwlotniczej sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej im. Marszałka Wasilewskiego i ich dalszym rozmieszczeniu na stanowiskach w wojskach.

Na podstawie Moskiewskiej Szkoły Dowodzenia Połączonych Sił Zbrojnych od 26 września do 24 października rosyjskie kierownictwo wojskowe planuje odbyć spotkanie z obywatelami rezerwy .

W ciągu dnia oddziały Sił Zbrojnych odpierały ataki wroga na terenach osiedli Kupyansk, Spirnoe, Mayorsk, Zaitsevo, Avdeevka, Novomikhailovka, Poprosnoye i Kamenka.

Lotnictwo sił obronnych uderzyło w 25 obszarów koncentracji siły roboczej i sprzętu wojskowego wroga oraz 6 stanowisk przeciwlotniczych systemów rakietowych.

Ponadto nasze jednostki obrony przeciwlotniczej w różnych kierunkach zniszczyły śmigłowiec Mi-8 oraz 9 bezzałogowych statków powietrznych najeźdźców.

W ciągu minionego dnia oddziały rakietowe i artyleria zadały ognistą klęskę m.in. na 6 stanowiskach dowodzenia, 4 rejonach koncentracji personelu i sprzętu wojskowego, 3 stanowiskach obrony przeciwlotniczej, 3 stanowiskach artylerii, a także 3 składach amunicji.

Przypomnijmy, Kreml zapowiedział częściową mobilizację w kraju, a także zakrojoną na szeroką skalę wymianę więźniów w ciągu jednego dnia. Według Amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną władze rosyjskie nie zrobiły tego przypadkowo .

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.