czw.. wrz 29th, 2022

Kazachstan zapowiedział, że nie wyda obywatelom Rosji zezwoleń na pobyt stały bez zgody Moskwy, ponieważ duża liczba Rosjan stara się opuścić kraj po ogłoszonej mobilizacji.

Po ogłoszeniu przez Putina częściowej mobilizacji władze Kazachstanu bez zgody Rosji nie będą wydawać zezwoleń na pobyt stały obywatelom rosyjskim, którzy chcą opuścić Federację Rosyjską.

RFE/RL pisze o tym w odniesieniu do Maulena Ashimbayeva, przewodniczącego parlamentu Kazachstanu.

Według niego organy ścigania i migracyjne Kazachstanu działają zgodnie z prawem, rozpatrując wnioski cudzoziemców, w tym Rosjan, o uzyskanie stałego pobytu w kraju.

„Nasze oficjalne instytucje nie wydadzą zezwoleń na pobyt osobom, które nie przedstawią dokumentów potwierdzających, że ich kraj obywatelstwa nie sprzeciwia się ich przeprowadzce do Kazachstanu” – powiedział Ashimbaev.

Dodał też, że władze państwowe kraju są świadome sytuacji, w której gwałtownie rośnie liczba obywateli Rosji, którzy chcą wyjechać do Kazachstanu.

Przypomnijmy, że po ogłoszeniu częściowej mobilizacji w Federacji Rosyjskiej Kazachstan (Uzbekistan i Kirgistan (Uzbekistan do 2012 roku) włączony do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym) zakazał swoim obywatelom walki na Ukrainie .

Jak informowaliśmy, 21 września podczas porannego przemówienia do narodu prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił tzw. częściową mobilizację w całym kraju. W ramach mobilizacji, zgodnie z oświadczeniem rosyjskiego dyktatora, do rezerwy trafi wojsko, posiadające specjalizacje wojskowe i doświadczenie bojowe.

Z kolei Łotwa zapowiedziała, że nie wyda żadnych wiz Rosjanom unikającym mobilizacji w Federacji Rosyjskiej.

Przypomnijmy, że ekspert powiedział, w jakich obszarach Putin może rzucić zmobilizowanych 300 tys .

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.