pon.. paź 3rd, 2022

Obecnie śledczy DBR, pod kierownictwem prokuratorów Prokuratury Generalnej, prowadzą postępowanie przygotowawcze w sprawie tych faktów.

Według Prokuratury Generalnej były przewodniczący Sądu Konstytucyjnego Ołeksandr Tupitsky opuścił Ukrainę. Nielegalnie przekroczył granicę.

Opowiedział o tym Ukraińskiej Prawdzie szef Departamentu Śledczego „Spraw Majdanu” Prokuratury Generalnej, prokurator Ołeksij Donskoj.

„Były szef Trybunału Konstytucyjnego nie przekroczył granicy ze swoją ciężarną żoną i nieletnimi dziećmi. granicy” – powiedział Donskoy.

Dodał, że wraz z Tupickim w tym samochodzie nielegalnie przekroczyli granicę jeszcze dwóch mężczyzn w wieku wojskowym, którzy podobnie jak były przewodniczący Sądu Konstytucyjnego nie mają prawa jej przekraczać.

„Nawiasem mówiąc, osoby te nie mają nic wspólnego z wysiękiem, po prostu skorzystały z jednej„ możliwości taksówki ”, że tak powiem. Dlatego zarzuty Tupickiego o jego rzekomo selektywnym ściganiu za nielegalne przekroczenie granicy nie mają podstaw” – dodał Donskoj.

Według Donskoya ciężarna żona Tupickiego wraz z dziećmi czekała, aż jej mąż przekroczy granicę, a zaledwie kilka godzin później, w rodzinnym samochodzie, sama legalnie przekroczyła granicę.

W odniesieniu do zaświadczenia stwierdzającego, że dana osoba nie podlega mobilizacji, prokurator wyjaśnił, że takie zaświadczenie samo w sobie nie jest równoznaczne z prawem do wyjazdu i nie przyznaje takiego prawa. Lista podstaw do zwolnienia z mobilizacji i lista podstaw do wyjazdu za granicę są różne.

Przypomnijmy, Podolski Sąd Rejonowy w Kijowie umieścił na międzynarodowej liście poszukiwanych byłego przewodniczącego Sądu Konstytucyjnego Ukrainy Ołeksandra Tupyckiego, oskarżonego o popełnienie szeregu przestępstw przeciwko wymiarowi sprawiedliwości.

W szczególności, jak wcześniej informowano w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Tupitsky miał uczestniczyć w powrocie Janukowycza do władzy.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.