pon.. paź 3rd, 2022

Wszystkie miejsca pochówku w Izyum powinny zostać dokładnie zbadane. A sprawcy zbrodni przeciwko ludności cywilnej powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Osoby odpowiedzialne za zbrodnie przeciwko ludności cywilnej powinny zostać postawione przed sądem.

O tym powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres.

Według niego ostatnie doniesienia o miejscach pochówku w Izyum budzą ogromny niepokój.

„Wszystkie te raporty muszą zostać dokładnie zbadane, aby zapewnić odpowiedzialność. Sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności w uczciwych, niezależnych procesach. Ofiary i ich bliscy mają prawo do sprawiedliwości, ochrony i zadośćuczynienia” – powiedział António Guterres.

Tym, co zapewni skuteczne ściganie, jest Międzynarodowy Trybunał Karny. Guterres obawia się również, że okupanci planują przeprowadzić „referenda” na tymczasowo okupowanych terytoriach.

„Każda aneksja terytorium państwa przez inne państwo za pomocą groźby lub użycia siły jest pogwałceniem Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego. Ostatnie wydarzenia są niebezpieczne i niepokojące. Usuwają nas z dowolnej perspektywy świata i przybliżają nas do niekończącego się cyklu horroru i rzezi. Ta bezsensowna wojna może spowodować niezmierzone szkody na Ukrainie i na świecie” – podkreślił sekretarz generalny.

Przypomnijmy, że na Zakarpaciu i Czerniowie zatrzymano kilkanaście osób, które chciały nielegalnie przekroczyć granicę .

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.