niedz.. wrz 25th, 2022

21 września rozpoczęła się częściowa mobilizacja mężczyzn w Federacji Rosyjskiej.

Na rozkaz prezydenta Putina ci, którzy są w rezerwie i mają doświadczenie, powinni zostać wezwani na wojnę. Jednak w Buriacji zaczęli masowo przekazywać wezwania do sądu mężczyznom, którzy nie spełniali kryteriów częściowej mobilizacji.

Ogłosiła to szefowa Fundacji Wolna Buriacja Aleksandra Garmazhapowa, pisze UNIAN.

Według niej wezwania do sądu otrzymują rodzice wielodzietni, studenci i mężczyźni, którzy nie służyli w wojsku.

„W Buriacji wszyscy są zmobilizowani: pracownicy państwowi i ci, którzy prowadzą biznes. Wezwania są wręczane, w tym nauczyciele. Wezwania są wręczane nawet w miejscach pracy: jedno zostało wydane w banku, w którym pracuje. Kiedy odmówił przyjęcia wezwania , policja przyciągnęła świadków” — powiedziała Garmazhapova.

Z kolei buriacka dziennikarka Yanina Nimaeva powiedziała, że wezwanie trafiło do ojca pięciorga dzieci. Według niej mężczyzna, który nie służył i nie znajdował się w rezerwie, „czynnie próbował” przekazać wezwanie do pracy.

Według ostatnich obliczeń, Wolna Buriacja zmobilizowała w regionie co najmniej 3000 mężczyzn. Według Garmazhapowej, organizacja otrzymywała wiadomości „w trybie non-stop” przez 24 godziny: „Ludzie pytają, jak mogą uniknąć wysłania na wojnę”.

Przypomnijmy, że 21 września podczas porannego przemówienia do narodu prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział od dziś częściową mobilizację w całym kraju. W ramach mobilizacji, zgodnie z oświadczeniem rosyjskiego dyktatora, do rezerwy trafi wojsko, posiadające specjalizacje wojskowe i doświadczenie bojowe.

Rosja zamierza wezwać 300 tys. rezerwistów , którzy przede wszystkim mają doświadczenie bojowe – powiedział minister obrony Siergiej Szojgu. Według niego około 1% zasobów mobilizacyjnych będzie zaangażowanych w mobilizację. Obiecał, że częściowa mobilizacja nie dotknie studentów i studentów uczelni.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.