niedz.. wrz 25th, 2022

UE przygotowuje ósmy pakiet sankcji wobec Rosji na tle oświadczeń prezydenta Rosji Władimira Putina o mobilizacji, referendach i groźbach nuklearnych.

Unia Europejska planuje odpowiedzieć na Władimira Putina nowymi sankcjami. Jego zapowiedź mobilizacji, referendów i gróźb nuklearnych oddaliła się od dyskusji na temat ósmego pakietu restrykcji, którą spowolniły w szczególności Węgry, których premier powtórzył, że sankcje wobec Rosji powinny zostać zniesione.

Jest to określone w działce TSN .

Wiadomości o rosyjskiej mobilizacji nie mogły być łatwo oglądane na Litwie. Miejscowe Ministerstwo Obrony poinformowało, że siły szybkiego reagowania zostały postawione w stan najwyższej gotowości, ponieważ mobilizacja będzie miała miejsce w szczególności poza ich granicami w obwodzie kaliningradzkim.

Na Łotwie ostrzeżono potencjalnych uciekinierów z Rosji, że nie znajdą azylu na terenie swojego kraju. Łotwa nie wyda takich wiz humanitarnych. Finlandia, do której Rosjanie masowo udali się dzień wcześniej, teraz przygotowuje się do zamknięcia dla nich swoich granic, a tym samym do dalszego zawężenia luki lądowej w UE do obywateli rosyjskich, dla których cztery sąsiednie państwa UE są już zamknięte przed wjazdem. Analizując decyzję Putina, większość zachodnich przywódców użyła słów „słabość”, „panika”, które ich zdaniem opanowały Kreml po udanej kontrofensywie armii ukraińskiej w obwodzie charkowskim. Cóż, jednocześnie mówią, że to dowód na to, że Putin nie chce pokoju.

„To, co ogłosił prezydent Putin, jest kolejną poważną eskalacją niesprowokowanej wojny, którą rozpętał przeciwko Ukrainie. Wygląda na to, że mówi w jakiś sposób językiem paniki i desperacji. Putin podwaja swoją nieudaną strategię, grożąc użyciem broni jądrowej broni, próbuje zastraszyć Ukrainę i wszystkie kraje, które wspierają Ukrainę, ale mu się nie uda” – powiedział wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

Szef europejskiej dyplomacji, a także jego koledzy, ministrowie spraw zagranicznych krajów UE, usłyszeli w Nowym Jorku wieści z Kremla. Są teraz na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Ale właśnie tam Borrell pilnie posadził wszystkich przy stole, aby omówić nową pomoc wojskową dla Ukrainy, zgodzili się ją wzmocnić, brakuje tylko szczegółów, a także nowych sankcji, a dokładniej ambasadorowie krajów UE omówią je tutaj jutro .

Szczegółów, które znajdą się w przyszłości, już ósmym pakiecie, którego wprowadzenie posunęło się do przodu w przemówieniu Putina, szef dyplomacji Unii Europejskiej nie ujawnił. Ale źródła RFE/RL w kręgach dyplomatycznych w Brukseli twierdzą, że cena rosyjskiej ropy będzie „na stole”, że tak powiem, będzie pułap, który kraje G7 od dawna próbują przeforsować. Zakaz importu rosyjskich diamentów i tradycyjne rozszerzenie czarnych list.

Borrell jest przekonany, że pakiet znajdzie niezbędne jednomyślne poparcie. Jednak poprzedniego wieczoru Viktor Orban ponownie strzelił. Powtarzając raz jeszcze, że już nałożone sankcje na Rosję również powinny zostać zniesione. Zobaczmy, jak napięte będą negocjacje dotyczące tego, co jeszcze zamierzają wprowadzić.

Przypomnijmy, że spotkania na wysokim szczeblu w Nowym Jorku odbywają się na tle kolejnej eskalacji wywołanej oświadczeniami Putina o pseudoreferendach i mobilizacji. Nie przeszkodziło to jego ministrowi Ławrowowi przybyć do Nowego Jorku.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.