wt.. paź 4th, 2022

Dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi obiecał zwiększenie liczby przedstawicieli agencji w Elektrowni Jądrowej Zaporoże.

Premier Ukrainy Denys Szmihal powiedział o tym dziennikarzom, pisze Ukrinform.

„Omówiliśmy dalsze kroki na rzecz bezpieczeństwa w ZNPP i jego demilitaryzacji. Czekamy na dalsze działania MAEA, wsparcie partnerów międzynarodowych, abyśmy wszyscy mogli wypuścić powietrze i nie być już obiektem terroru nuklearnego z Federacji Rosyjskiej – powiedział.

Zachodni partnerzy są zdumieni ostrzałem przez Rosję południowoukraińskiej elektrowni atomowej.

„Świat jest podekscytowany terrorem Federacji Rosyjskiej” – dodał.

Podczas spotkania Grossi zapewnił, że zwiększy liczbę przedstawicieli MAEA w ZNPP. Teraz jest ich tylko dwóch i monitorują parametry techniczne stacji, poziom promieniowania. Jednocześnie Grossi, zdaniem premiera, nie sprecyzował, ilu dodatkowych specjalistów wyśle do ZNPP.

Na spotkaniu poruszono kwestię demilitaryzacji – samej stacji, miasta Energodar i 30-kilometrowej strefy wokół elektrowni jądrowej.

„Dopóki Rosja kontynuuje terror i jako terrorysta nie chce rezygnować z możliwości terroryzowania Ukrainy i świata. Zobaczmy, czy międzynarodowa presja na Rosję zadziała, aby usunąć zagrożenie” – podsumował Szmigal.

Jak informowaliśmy, w nocy 19 września rosyjscy niewierni odpalili rakietę w południowoukraińskiej elektrowni atomowej . Jest to pocisk typu Iskander, który trafił około 300 metrów od reaktora jądrowego.

Przeczytaj także:

Subskrybuj nasze kanały w Telegramie i Viber .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.