wt.. paź 4th, 2022

Mowa o MQ-9 Reaper i MQ-1C Gray Eagle – amerykańskich dronach rozpoznawczych i uderzeniowych.

Dwupartyjna grupa członków Kongresu USA zwróciła się do Pentagonu o jak najszybsze wysłanie nowoczesnych dronów na Ukrainę.

Mówi o tym list wysłany do sekretarza obrony Lloyda Austina, który otrzymał CNN.

„Ukraina mogłaby lepiej przeciwdziałać rosyjskim zagrożeniom za pomocą zaawansowanych bezzałogowych systemów latających lub dronów, takich jak MQ-1C Gray Eagle lub MQ-9A Reaper” – napisała grupa 17 prawodawców w liście do Austina.

Według kongresmenów te zaawansowane systemy bezzałogowych statków powietrznych można umieścić daleko od linii frontu wojny. Drony zapewniałyby ciągły nadzór i dokładne śledzenie i celowanie na dalekie odległości, niezbędne do przeciwdziałania rosyjskim pociskom.

W liście ustawodawcy podkreślili, że ważne jest, aby zakończyć ocenę, czy wysłać drony MQ-1C Gray Eagle na czas, aby ta „dokładna ocena nie odbyła się kosztem życia Ukraińców”.

Pentagon powiedział, że zdaje sobie sprawę z prośby Ukrainy o te drony.

„Wiemy, że Ukraińcy prosili o Grey Eagles lub są zainteresowani Grey Eagles, ale żadna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta” – powiedział Patrick Ryder, rzecznik Departamentu Obrony USA.

MQ-9 Reaper i MQ-1C Gray Eagle to amerykańskie drony rozpoznawcze i szturmowe, które armia amerykańska i jej sojusznicy aktywnie wykorzystywali w Iraku i Afganistanie.

Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone dostarczają na Ukrainę kolejną partię amunicji wojskowym samolotem transportowym Boeing C-17 .

Przeczytaj także:

Subskrybuj nasze kanały w Telegramie i Viber .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.