czw.. paź 6th, 2022

Nie wszystkie gospodynie wiedzą, że wybór czasu na solenie ziemniaków zależy od sposobu ich przygotowania – gotowania, smażenia, duszenia, gotowania na parze i stopnia gotowości. Mówimy, kiedy lepiej solić ziemniaki w materiale TSN.ua

Kiedy posolić obrane gotowane ziemniaki?

Jeśli włożysz sól do zimnej wody razem z ziemniakami, sól nie rozpuści się dobrze, poza tym ziemniaki mogą się zagotować. Dlatego gotowane obrane ziemniaki należy posolić 5-7 minut po zagotowaniu wody. W takim przypadku ziemniaki dobrze zachowują swój kształt.

Kiedy posolić ziemniaki w mundurkach

Zwykle w tej formie przygotowuje się warzywa do sałatek, w takim przypadku w ogóle nie trzeba solić ziemniaków. Woda, w której gotuje się ziemniaki ze skórką, zwykle nie jest solona, aby nie pozbawić bulw ich naturalnego smaku. Jeśli mówimy o jedzeniu ziemniaków w mundurach na jedzenie, musisz je posolić w czasie gotowania.

Kiedy solić puree ziemniaczane?

Puree ziemniaczane gotuje się w wodzie, która jest solona w momencie wrzenia lub 5-10 minut później. Bardzo ważne jest, aby nie przesalać potrawy, ponieważ nie można tego poprawić. Jeśli to konieczne, lepiej posolić puree do smaku podczas dodawania mleka.

Kiedy posolić smażone ziemniaki?

Im wcześniej posolisz smażone ziemniaki, tym bardziej będą przypominać gulasz: będą miękkie, nie będzie złocistego chrupania. Aby ziemniaki były przyjemnie chrupiące, należy je posolić nie wcześniej niż 5-7 minut, zanim będą gotowe. Jeśli to frytki, musisz je posolić tylko na talerzu, w przeciwnym razie nie będzie chrupać.

Kiedy posolić ziemniaki podczas duszenia?

Jeśli ziemniaki są duszone w sosie, nie trzeba dodawać soli, ponieważ sam sos jest słony. Ziemniaki można posolić do smaku na 5-10 minut przed końcem gotowania lub już na talerzu.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.