czw.. wrz 29th, 2022

Uwolnieni obrońcy Azovstalu, którzy stali się znani na całym świecie, są wreszcie bezpieczni.

Ukraina zwróciła z niewoli rosyjskiej 215 obrońców, 108 z nich to bojownicy pułku Azowskiego. W szczególności wydali Światosław Palamar (sygnał Kalina ), Dmitrij Kazacki ( Orest ), Siergiej Wołyński ( Wołyń ), Jekaterina Poliszczuk ( Ptak ), Denis Prokopenko ( Radis ), Michaił Dianow ( Miszan ).

TSN.ua zebrał to, co wiadomo o Bohaterach.

Światosław „Kalina” Ponomar

Wśród zwolnionych z niewoli jest zastępca dowódcy pułku azowskiego 39-letni Światosław Palamar Kalina. Od pierwszych dni inwazji na pełną skalę brał udział w obronie Mariupola. Wraz z braćmi z pułku był oblegany pod Azovstalem, a następnie wzięty do niewoli.

Zrzut ekranu z wideo

Dmitrij Kazacki – „Orest”

Dmitry „Orest” Kazatsky to 26-letni fotograf i obrońca, rzecznik prasowy Pułku Azowskiego . W 2014 roku (miał 18 lat) porzucił polską uczelnię i wyjechał na Majdan. Po rewolucji godności wstąpił do Gwardii Narodowej Ukrainy, a następnie do pułku azowskiego.

Jego seria fotografii rannych z fabryki Azovstal rozeszła się po całym świecie. Latem 2022 Orest otrzymał nagrodę specjalną w konkursie Polish Grand Press Photo 2022.

Zdjęcia z otwartych źródeł

Siergiej Wołyński – „Wołyń”

Pod dowództwem 30-letniego Siergieja Wołyńskiego „Wołynia” brygada „marines” w Mariupolu z powodzeniem połączyła się z pułkiem „Azow” i kontynuowała obronę miasta. Siergiej jest dowódcą 36. Oddzielnej Brygady Morskiej .

Posiada odznaczenie „Za udział w operacji antyterrorystycznej”, medal „Za Służbę Wojskową Ukrainy”, Order „Za Odwagę” III stopnia oraz Order Bohdana Chmielnickiego III stopnia.

Zdjęcie: Zdjęcie z otwartych źródeł

Ekaterina „Ptak” Poliszczuk

Wypuszczony z niewoli „Ptak” to 21-letni ratownik medyczny batalionu medycznego Szpitalników . Po inwazji na wielką skalę dziewczyna trafiła do szpitala w Mariupolu, aby ratować ludzi. Po zbombardowaniu szpitala wraz z innymi lekarzami trafiła do Azovstalu.

Zasłynęła także dzięki wykonywaniu w piwnicach zakładu ukraińskich pieśni patriotycznych.

Zdjęcie: Instagramowa strona Ekateriny Polszczuk

Denis „Radis” Prokopenko

Denis Prokopenko , znak wywoławczy „Redis” – podpułkownik Gwardii Narodowej Ukrainy, dowódca pułku Azowa . W marcu 2022 Denis otrzymał tytuł Bohatera Ukrainy. W tym czasie wojskowy był „głosem Azowstala”, inspirując swoich braci.

Zdjęcia z otwartych źródeł

Michaił Dianow – „Mishanya”

Michaił jest starszym sierżantem 36. brygady z obwodu tarnopolskiego, także uczestnikiem bohaterskiej obrony Mariupola. Jego zdjęcie z metalową strukturą na ramieniu obiegło świat . Kawaler Orderu „Za Odwagę” III stopnia. Od 2015 roku uczestnik wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Zdjęcie: Facebook/serwis prasowy Pułku Azowskiego

Przypomnijmy, że Ukraina i Rosja 21 września przeprowadziły zakrojoną na szeroką skalę wymianę więźniów . Z niewoli rosyjskiej zwolniono 215 osób, w tym 108 bojowników Azowa i 10 ochotników zagranicznych. W odpowiedzi Ukraina uwolniła 55 najeźdźców i ojca chrzestnego Władimira Putina, Wiktora Medwedczuka.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.