czw.. paź 6th, 2022

Jak odzwyczaić kota do wspinania się na stoły i inne niechciane miejsca – parapety, stoły, szafki – mówimy w materiale TSN.ua

Przede wszystkim musisz dowiedzieć się, dlaczego kot lub kot wspina się na stół.

Jeśli w ten sposób zwierzę spróbuje zdobyć coś jadalnego, trzeba go odstawić od piersi, by błagać o jedzenie, a problem sam zniknie.

Koty mogą wykorzystać stół jako punkt widokowy lub po prostu miejsce, w którym mogą przebywać w ciszy i spokoju. W tym przypadku muszą zaoferować alternatywę – półkę, wysoki dom lub inną powierzchnię z dobrym widokiem.

Najskuteczniejszą taktyką zwalczania nawyków wspinania się po stole jest wzbudzanie wrogości w stosunku do powierzchni stołu lub przynajmniej uczynienie zakazanego obszaru nieatrakcyjnym. Możesz to zrobić w następujący sposób:

  • Rozłóż folię, która powinna przestraszyć zwierzę swoim szelestem.
  • Umieść pojemnik z wodą na powierzchni stołu, np. na arkuszu do smażenia. Większość ras kotów boi się zamoczyć łapy.
  • Nadaj powierzchni stołu zapach. Koty nie lubią mocnych zapachów, zwłaszcza aromatów cytrusowych. Aby kot przestał lubić stół, wystarczy posmarować go świeżą skórką pomarańczy lub cytryny, a jeszcze lepiej przetrzeć powierzchnię olejkiem eterycznym. Olejek można wlać do lampy aromatycznej i pozostawić na stole przez całą noc. Kot będzie starał się w każdy możliwy sposób uniknąć negatywnego zapachu i po prostu nie przyjdzie do stołu. Jeśli ta metoda nie pomogła za pierwszym razem, to nie pomoże. Koty i koty nie przepadają za zapachem octu.
  • Przyklej paski taśmy dwustronnej na powierzchni. Możesz zrobić lepką ramkę, rozprowadzając małe kawałki taśmy na obwodzie. Po kilkukrotnym nadepnięciu na coś lepkiego kot pomyśli następnym razem. Ponadto na jej łapach pozostanie lepka baza, której wylizanie zajmie bardzo dużo czasu.

Takie środki nie działają od razu, po kilku tygodniach ich zaletą jest to, że wywołują u kota nieprzyjemne skojarzenia dotyczące miejsca, a nie właściciela. Jeśli zwierzę zostanie w jakiś sposób ukarane, spryskane wodą z butelki z rozpylaczem, klaszcząc głośno, by zastraszyć, kot przestanie wspinać się po stole, ale zacznie też inaczej traktować właściciela.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.