czw.. wrz 29th, 2022

Wiceminister obrony zaznaczył, że proces wymiany jest zwykle tajny, aw takiej sytuacji bardzo trudno jest komunikować się ze społeczeństwem i budować zaufanie.

Rosja kategorycznie nie chciała wymieniać ludu Azowskiego, bo popierała rosyjski mit o przyczynach inwazji na Ukrainę.

Wiceminister obrony Anna Malyar napisała o tym na Telegramie, komentując wczorajszą wymianę więźniów.

„Prezydent Jermak (szef Kancelarii Prezydenta Andriej Jermak – przyp. red.) i Budanow (szef Głównego Zarządu Wywiadu MON Kirył Budanow – przyp. red.) byli bezpośrednio zaangażowani w wymianę. czterokrotnie liczba naszych ludzi do wymiany w porównaniu do liczby, która została wymieniona jako pierwsza” – napisała.

Malyar dodał, że dodatkowo w wymianie wzięli udział szefowie MSW i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Podkreśliła, że była to systemowa, dobrze zorganizowana, wieloletnia praca naszego państwa.

Malyar zauważył, że proces wymian jest zwykle utajniony, aw takiej sytuacji bardzo trudno jest komunikować się z opinią publiczną i budować zaufanie.

„Cały czas trwał proces negocjacyjny, państwo było w kontakcie z rodzinami więźniów – szczerze mówiąc, o ile było to możliwe w takiej sytuacji. Ale komunikacja z całym społeczeństwem, biorąc pod uwagę delikatność tematu, jest możliwa tylko na poziomie przekazu – „negocjacje trwają, państwo robi wszystko, co możliwe.” W końcu każde dodatkowe słowo może wykoleić negocjacje – podkreślił wiceminister.

Zwróciła również uwagę na znaczenie zaufania publicznego w tej sprawie.

„Zaufanie przejawiało się w cierpliwym oczekiwaniu, bez publicznej histerii i pustych oskarżeń, w przekonaniu, że państwo nie porzuca własnych ludzi i dokłada wszelkich starań, aby zwrócić ich do domu. Przecież Federacja Rosyjska kategorycznie nie chciała wymieniać ludu azowskiego i zamierzała zaaranżować haniebny proces naszych bohaterów.Wiesz, że rosyjski mit o przyczynach inwazji opierał się na narodzie azowskim.Jednak Ukraina zmusiła Federację Rosyjską do działania zgodnie z prawem międzynarodowym i przekazania naszych jeńców wojennych – powiedział Malyar.

Podkreśliła, że wynik jest niezwykły dla każdego Ukraińca.

Przypomnijmy, że Ukraina i Rosja przeprowadziły na dużą skalę wymianę więźniów. Z niewoli rosyjskiej zwolniono 215 osób , w tym 108 bojowników Azowa i 10 ochotników zagranicznych. W odpowiedzi Ukraina zwolniła 55 najeźdźców i ojca chrzestnego Władimira Putina, Wiktora Medwedczuka .

W szczególności wśród zwolnionych są dowódcy obrońców Azovstal Denis Prokopenko „Redis”, Siergiej Wołyński „Wolina”, Światosław Palamar „Kalina”, Denis Szlega , Oleg Chomenko .

Zwolniono także obrończynie Maryana Mamonova , Yana Shumovetskaya i Anastasia Chernenkaya , które zostały schwytane w nadziei .

Upubliczniono listę wszystkich 215 zwolnionych więźniów .

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.