czw.. wrz 29th, 2022

22 września Krajowe Biuro Antykorupcyjne i Specjalistyczna Prokuratura Antykorupcyjna zakończyły śledztwo w sprawie Rotterdam+ i otworzyły materiały do wglądu przez obronę.

Należy zauważyć, że po decyzji Izby Odwoławczej VAKS szef SAPO Aleksander Klimenko uchylił decyzję o zamknięciu postępowania.

Poinformowała o tym służba prasowa NABU.

Na liście podejrzanych jest sześć osób. Ich działania są kwalifikowane na podstawie artykułu karnego o nadużyciu urzędu. Przedstawiciele firm prywatnych są oskarżani o współudział.

Wśród podejrzanych:

  • były przewodniczący Krajowej Komisji Regulacji Energetyki i Usług Komunalnych (NEURC);
  • dyrektor SE „Operator rynku” (w momencie wprowadzenia „Rotterdam +” – członek NEURC);
  • kierownik działu NEURC;
  • Kierownik Działu NEURC;
  • zastępca dyrektora handlowego jednej z prywatnych spółek grupy – kluczowego operatora na rynku ciepłowniczym Ukrainy;
  • dyrektor departamentu jednej ze spółek określonej grupy.

Jaka jest istota i szkodliwość formuły „Rotterdam +”?

Przypomnijmy, że w 2016 r., aby obliczyć hurtową cenę energii elektrycznej, NEURC zatwierdził formułę Rotterdam +. Według śledczych w formule uwzględniono wydatki, których w rzeczywistości nie było . Mówimy o kosztach transportu węgla na Ukrainę z portu w Rotterdamie.

W wyniku zastosowania tej metody kalkulacji, w latach 2016-2017 użytkownicy końcowi nadpłacili ponad 18 mld UAH . Potwierdzają to wnioski z badania. NABU zwróciło uwagę, że szkody wyrządzone w wyniku zastosowania formuły w latach 2018-2019 zostaną zbadane w odrębnym postępowaniu.

Kto wymyślił formułę?

Według śledztwa przedstawiciele grupy prywatnych przedsiębiorstw ciepłowniczych namówili NEURC do przyjęcia takiej formuły obliczeniowej, która ostatecznie przyniosła super zyski.

„Początkowo regulator się nie zgodził, zdając sobie sprawę z absurdalności włączenia kosztów transportu do taryfy, ale w marcu 2016 roku trzymał się tej propozycji. W efekcie nastąpił wzrost taryf za energię elektryczną dla przemysłu, obiektów infrastruktury społecznej, konsumenta końcowego, w tym podstawowych produktów” – wyjaśnił NABU.

Przypominamy, że NABU i SAPO zgłosiły podejrzenia czterem osobom, z powodu których Centrenergo PJSC nielegalnie przepłaciły 8,25 mln hrywien za gaz ziemny.

Przeczytaj także:

Subskrybuj nasze kanały w Telegramie i Viber .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.