pon.. paź 3rd, 2022

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba podkreślił w ONZ znaczenie dostarczenia Ukrainie niezbędnej broni i pociągania Rosji do odpowiedzialności.

Najlepszym sposobem na powstrzymanie dyktatora Kremla Putina jest dostarczenie Ukrainie niezbędnej broni.

O tym oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba w przededniu posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ wysokiego szczebla, na którym omówione zostaną kwestie pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za inwazję na Ukrainę.

„Zasada integralności terytorialnej każdego państwa członkowskiego jest niezwykle ważna. Dlatego wykorzystamy tę okazję do dalszej konsolidacji miłujących pokój państw członkowskich ONZ … Najlepszym sposobem zapobiegania dalszym rosyjskim okrucieństwu, powstrzymania Putina, jest zapewnić Ukrainie wszelką niezbędną broń, która umożliwi nam wyzwolenie naszych terytoriów i uratowanie ludzi przed mordami, torturami, gwałtami i innymi zbrodniami armii rosyjskiej na terytorium Ukrainy – powiedział.

Kuleba dodał też, że powinien zostać utworzony specjalny trybunał, by sądzić kraj-agresora.

„Jeśli chodzi o walkę z bezkarnością, Międzynarodowy Trybunał Karny powinien mieć wszelkie możliwości postawienia odpowiedzialnych za zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne, zbrodnie ludobójstwa, a także powinien zostać utworzony specjalny trybunał do osądzenia Rosji za zbrodnię agresji” – wierzy minister.

Jednak według niego „ze względów prawnych ISS nie może tego zrobić, ale zbrodnia agresji nie powinna pozostać bezkarna”.

„Ale jestem pewien, że znajdziemy wyjście. Znajdziemy rozwiązanie… Sprawiedliwość też jest bronią i ważne jest, abyśmy wykorzystali ją w pełni” – powiedział minister.

Przypomnijmy, że minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba nie planuje spotkania z ministrem spraw zagranicznych okupanta Siergiejem Ławrowem w ONZ.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.