niedz.. wrz 25th, 2022

Przyjaciele zadebiutowali w NBC w 1994 roku i na zawsze zmienili świat komedii sitcomów. Oprócz zostania supergwiazdami i jednymi z najlepiej opłacanych aktorów w historii telewizji, sześciu mało znanych aktorów w tym czasie – Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry i David Schwimmer – również zmieniło nasze życie na zawsze, ponieważ trudno znaleźć kogoś, kto nie obejrzał przynajmniej jednego odcinka tego kultowego serialu i nie doświadczył tego, co wydarzyło się w ich życiu.

W 2021 roku HBO Max i twórcy Friends zaczną kręcić specjalny serial z udziałem wszystkich naszych ulubionych aktorów. Do projektu powrócą również pierwotni producenci i reżyser serialu, Marta Kaufman, David Crane i Kevin Bright. Według producentów i samych aktorów odcinek specjalny nie będzie kontynuacją serialu – aktorzy wystąpią w nim w roli siebie.

Z tej okazji postanowiliśmy przywołać najciekawsze fakty dotyczące tej kultowej serii, aby przygotować Was do rychłej premiery.

1. Tytuł powinien być dłuższy

Początkowo twórcy serialu Martha Kaufman i David Crane nie planowali nazywać serialu „Przyjaciółmi”, chcieli tylko stworzyć program o kilku najlepszych przyjaciołach, którzy wieczorami spotykają się w kawiarni i rozmawiają na różne tematy. Serial miał nosić tytuł „Bezsenność Cafe” – taki pomysł przyszedł im do głowy, gdy Marta i David przejeżdżali obok kawiarni o tej nazwie.

Poza innym tytułem, wczesna historia była zupełnie inna, na przykład Ross i Rachel nie byli kluczowymi postaciami, Joey i Monica mieli być parą, podczas gdy Phoebe i Chandler byli pierwotnie pisani jako role drugoplanowe. Ale po tym, jak NBC kupiło pilota, stał się Friends Like Us. Prezydent NBC Warren Littlefield również wymyślił własne imię dla pilota, sugerując „W korytarzu naprzeciwko”. Zanim został nakręcony, tytuł zmienił się z powrotem na The Singles Six.

Latem 1994 roku rozpoczęły się przygotowania do kręcenia nowego serialu o ostatecznej nazwie „Przyjaciele”.

Seria „Przyjaciele” / Zdjęcie: Getty Images

2. Obsada mogła być inna

Postacie głównych bohaterów serialu zostały przepisane na około sześć miesięcy, a na castingu obejrzano setki kandydatów. Jedynym aktorem, dla którego rola została napisana osobiście, był David Schwimer. Faktem jest, że początkowo Schwimer pracował już w jednym z projektów Kaufmana i Crane’a i wiedzieli, że doskonale zagra rolę botanika-paleontologa Rossa. Ale po otrzymaniu takiej oferty odmówił, ponieważ całkowicie rozczarowany serialem telewizyjnym planował kontynuować pracę jako aktor teatralny. Po wielu perswazjach zgodził się jednak.

Wątpliwe było też, kto zagra Chandlera, bo mimo, że casting bardzo spodobał się Matthew Perry’emu, w 1994 roku wystąpił w serialu LAX 2194, a twórcy początkowo kategorycznie wybaczali, że aktorzy grali jednocześnie w dwóch projektach. Ten sam problem był z Jennifer Aniston, która grała w serialu „Getting Out”, a jego twórcy w zasadzie nie puścili aktorki, aby zirytować konkurentów.

Jennifer Aniston w serialu Muddling Through / Zdjęcie: Getty Images

3. Aktorki zamieniły się rolami

Przed premierą spektaklu Courteney Cox była najsłynniejszym aktorem w serialu, ponieważ wystąpiła już w komedii Ace Ventura, a także w reklamach i teledysku Bruce’a Springsteena Taniec w ciemności. Dlatego początkowo została poproszona o zagranie roli Rachel, ale po przeczytaniu scenariusza aktorka zdała sobie sprawę, że rola Moniki była dla niej bardziej odpowiednia.

To samo stało się z Jennifer Aniston. Została zaproszona do roli Moniki w serialu, ale po przeczytaniu scenariusza aktorka zdała sobie sprawę, że Rachel jest dla niej bardziej odpowiednia i to jej dialog dziewczyna czytała na castingu. W rezultacie aktorki po prostu zamieniły się rolami.

Seria „Przyjaciele” / Zdjęcie: Getty Images

4. Wygaszacz ekranu nie został nakręcony w Nowym Jorku

Choć akcja serialu rozgrywa się w Nowym Jorku, jego intro z fontanną zostało nakręcone w zupełnie innym miejscu.

Fontanna wprowadzająca wygląda bardzo podobnie do Fontanny Pulitzera w Central Parku, ale w rzeczywistości została nakręcona w Burbank w Kalifornii, na ranczu Warner Brothers, a dom w tle to zestaw z My Wife Had Me Bewitched. Co więcej, woda w nim była bardzo zimna.

5. Wycieczka do Las Vegas

Reżyser serialu James Burrows, który wyreżyserował kilka odcinków serialu w latach 1995-1997, sprowadził sześciu aktorów do Las Vegas, aby się zrelaksować i odprężyć.

„To twoja ostatnia szansa na pozostanie anonimowym” – powiedział im Burroughs. „Kiedy serial zacznie się emitować, nigdy nie będziecie mogli nigdzie iść bez nękania”.

6. Lisa Kudrow nie mogła grać na gitarze

Aktorka, która grała Fibby’ego, w ogóle nie wiedziała, jak grać na gitarze, a nawet jak prawidłowo ją trzymać. Aby naprawić tę sytuację, zaprosili specjalnego nauczyciela, ale Kudrow, po tym jak nauczyła się kilku akordów, bardzo szybko się tym zmęczyła i aktorka przestała się uczyć, argumentując, że Fibby i tak zna tylko kilka akordów.

Seria „Przyjaciele” / Zdjęcie: Getty Images

7. Widzowie na żywo

Dla wielu może być zaskoczeniem, że śmiech, który słyszymy w tle, to nie nakładka realizatorów dźwięku, a prawdziwy, bo kręcenie serialu odbywało się z żywą publicznością w pawilonie.

I to pomimo tego, że kręcenie jednej serii trwało pięć godzin. Jedna scena zajęła kilka ujęć plus 20 minut na zmianę scenerii. Ale nawet w tym scenariuszu było wiele osób, które chciały być obecne w pawilonie – codziennie rekrutowano do 300 osób.

8. Aktorzy byli ze sobą solidarni

W ciągu całego pierwszego sezonu każdy aktor otrzymał około 22 000 $ za odcinek. Ale podobno w drugim sezonie każdy z nich miał inną pensję. Tak więc w 1997 roku cała szóstka połączyła siły i odmówiła pracy, dopóki ich pensje nie zostały podniesione do tej samej wysokości. Zrobili to jeszcze kilka razy, zdając sobie sprawę, że nie mogą zostać wyrzuceni z programu. W ostatnim sezonie każdy z nich zarabiał milion dolarów na odcinek.

9. Siostra Fibby została wymyślona nie bez powodu

Lisa Kudrow była w podobnej sytuacji jak Jennifer Aniston i Matthew Perry, gdy aktorka zaczęła kręcić Friends. Wszystko zaczęło się na długo przed zaproszeniem Kudrow do projektu. Początkowo grała małe role. Pewnego razu zadzwonił do niej jej agent Danny Jacobson i zaproponował rolę kelnerki w nowym serialu „Wszyscy szaleją o tobie”. Rola nie wymagała przesłuchania, była bez słów. Lisa zgodziła się i dobrze ją zagrała, wkrótce zagrała w kilku kolejnych odcinkach, a nawet otrzymała imię – Ursula.

Lisa Kudrow jako Ursula Buffay / Zdjęcie: Getty Images

Problem polegał jednak na tym, że „Everybody’s Crazy About You” i „Friends” musiały iść jeden po drugim w wieczornej sieci telewizyjnej. Oba spektakle rozgrywały się na Manhattanie. Dlatego twórcy „Przyjaciół” postanowili wymyślić siostrę bliźniaczkę Fibby’ego – niegrzeczną kelnerkę Urszulę.

Seria „Przyjaciele” / Zdjęcie: zrzut ekranu z wideo

10. Numer mieszkania Moniki

Na początku serii drzwi mieszkania Moniki miały numer „5”. Producenci zdali sobie później sprawę, że to nie ma sensu, ponieważ Monica mieszkała na najwyższym piętrze domu. Zmienili więc numer jej mieszkania na „20”. Numer w mieszkaniu Chandlera i Joey’a również się zmienił – z „4” na „19”.

Seria „Przyjaciele” / Zdjęcie: zrzut ekranu z wideo

11. Aktorki w ciąży

Lisa Kudrow zaszła w ciążę ze swoim synem Julianem Murrayem w 1997 roku. Postanowiono wprowadzić ciążę aktorki do fabuły serialu, czyniąc Fibby matką zastępczą dla trojaczków swojego brata.

Seria „Przyjaciele” / Zdjęcie: zrzut ekranu z wideo

Ale postanowiono nie wprowadzać ciąży Courtney Corks w ostatnim sezonie do scenariusza serialu, ponieważ już wcześniej stwierdzono, że Chandler i Monica nie mogą mieć dzieci. Tak więc podczas kręcenia ciąża aktorki została ukryta za pomocą kostiumów i rekwizytów.

Seria „Przyjaciele” / Zdjęcie: zrzut ekranu z wideo

Ale aktorka Helen Baxendale, która grała w serialu drugą żonę Rossa, Emily, musiała całkowicie opuścić serial z powodu ciąży. Zaszła w ciążę między 4 a 5 sezonem i nie mogła kontynuować podróży na plan z Anglii, więc jej postać, Emily, musiała nagle zniknąć z życia Rossa. Podczas ostatnich kilku występów nosiła luźne ubrania, aby ukryć brzuch, a kamera często przybliża jej twarz.

Seria „Przyjaciele” / Zdjęcie: zrzut ekranu z wideo

12. Tablica z napisami

Gra Magna Doodle stała się integralną częścią serii i często tylko najbardziej uważni fani serialu zauważyli na niej „pisanki”. Często tablica, która zawsze wisiała w pobliżu drzwi wejściowych mieszkania Chandlera i Joey’a, zawierała wskazówki, zabawne pismo i rysunki.

Matt LeBlanc zakochał się w tej tablicy z napisami tak bardzo, że po zakończeniu serii zabrał ją ze sobą, podobnie jak w rzeczywistości piłkarzyki.

Seria „Przyjaciele” / Zdjęcie: zrzut ekranu z wideo

13. Sąsiad naprzeciwko

Przez kilka sezonów wszyscy śmialiśmy się z dowcipów o brzydkim nagim facecie, ale nikt go nigdy nie widział, a on pojawił się tylko dwa razy w serialu, a jego twarz nigdy nie została pokazana. Nazwisko aktora, który pojawił się w tych odcinkach, ujawniono dopiero w 2016 roku. Jak się okazało, grał go statysta o imieniu John Haugen. Te informacje ujawnił reporter HuffPost Todd Van Luling, który przeprowadził w tej sprawie całe śledztwo.

Seria „Przyjaciele” / Zdjęcie: zrzut ekranu z wideo

14. Bruce Willis pojawił się w serialu nie bez powodu.

Słynny aktor Bruce Willis pojawił się w kilku odcinkach serialu. Zagrał ojca dziewczyny Rossa, ponieważ przegrał zakład z Matthew Perrym, z którym zagrał w filmie The Nine Yards. Perry wierzył, że film będzie numerem jeden w kasie w weekend otwarcia, ale Willis się z tym nie zgodził. Aktorzy pokłócili się i Willis przegrał. W wyniku tego zakładu został zmuszony do przekazania swoich zarobków na cele charytatywne.

Seria „Przyjaciele” / Zdjęcie: zrzut ekranu z wideo

15. Gunther to prawdziwy barista

James Michael Tyler – aktor, który grał Guntera z Central Perk, był baristą w prawdziwym życiu, kiedy został obsadzony w serialu. A swoją rolę dostał zupełnie przypadkowo – potrzebował osoby, która potrafiłaby korzystać z ekspresu do kawy. Przez pierwsze półtora roku zadaniem jego bohatera było po prostu po cichu przynieść i zaparzyć kawę. A pierwszy tekst Guntera pojawił się dopiero w odcinku 33. Składał się z jednego słowa „Tak”.

„Miałem pracę w kawiarni o nazwie The Bourgeois Pig w Hollywood, która nadal istnieje” – powiedział Tyler.

Seria „Przyjaciele” / Zdjęcie: zrzut ekranu z wideo

Co więcej, James wcale nie był naturalną blondynką. Rzecz w tym, że jego przyjaciel uczył się na fryzjera, a James pozwolił mu eksperymentować z rozjaśnianiem włosów na sobie. Dlatego z całkowicie siwymi włosami aktor przyszedł na przesłuchanie. Producentom tak bardzo spodobał się ten obraz, że aktor musiał co tydzień farbować włosy. W rezultacie nauczył się robić to sam.

16. Rama na drzwiach Moniki

Słynna rama w judaszu drzwi wejściowych w mieszkaniu Moniki była pierwotnie lustrem, ale jeden z członków ekipy filmowej przypadkowo je stłukł. W rezultacie scenograf Craig Grand zdecydował, że tak będzie najlepiej, i pozostawił ramę na miejscu.

Seria „Przyjaciele” / Zdjęcie: zrzut ekranu z wideo

17. Biały pies

Pamiętasz posąg białego psa, który Joey kupuje, kiedy staje się bogaty? Według plotek, tak naprawdę należy do Jennifer Aniston. Ten prezent został jej podarowany przez przyjaciela na szczęście jeszcze przed rozpoczęciem kręcenia serialu. Po tym odcinku producentom tak bardzo spodobał się rekwizyt, że postanowili zachować go na przyszłe historie, więc pies wielokrotnie pojawiał się w kilku kolejnych odcinkach serialu.

Seria „Przyjaciele” / Zdjęcie: zrzut ekranu z wideo

18. Pomarańczowa sofa

Słynna sofa, na której przyjaciele spędzali połowę czasu antenowego, została znaleziona w magazynie Warner Brothers. Ale idealnie wpasował się w fabułę, stając się znakiem rozpoznawczym serialu.

Seria „Przyjaciele” / Zdjęcie: Getty Images

19. Piosenka z filmu

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów z serii był oczywiście również utwór, który zapoczątkował sitcom Friends. Jednak, gdy serial został wyemitowany po raz pierwszy w latach 90., sieci dopiero zaczynały pozbywać się tych tematycznych piosenek podczas napisów otwierających serial. Ale to szybko się zmieniło, kiedy I’m Be There For You szybko osiągnął pierwsze miejsce na liście Billboard Hot 100. Piosenka była stale emitowana w radiu, telewizji i supermarketach, tworząc mnóstwo dodatkowej reklamy dla serialu.

20. Nazwy postaci

Wszystkie nasze ulubione postacie nie zostały nazwane przypadkowo, ale po postaciach z telenoweli z 1970 roku Wszystkie moje dzieci.

Ross nosi imię Rossa Chandlera, Joey nosi imię Joeya Martina, Chandler nosi imię rodziny Chandlerów, Monica nosi imię Monique Daisy Cortland, Rachel Green nosi imię Janet Green, a Phoebe nosi imię Phoebe Tyler Wallingford.

Seria „Przyjaciele” / Zdjęcie: Getty Images

Zobacz też: 40 lat od premiery: ciekawostki o kultowym serialu „Dynastia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.