pon.. paź 3rd, 2022

Szef Kremla Władimir Putin zapowiedział częściową mobilizację w Rosji i podpisał odpowiedni dekret.

Co to oznacza dla Ukrainy i jak może być niebezpieczne. TSN.ua zebrał opinie ekspertów w tej sprawie.

Częściowa mobilizacja skomplikuje sytuację na froncie, Rosja może przejść do ofensywy

Tak więc ekspert wojskowy Petr Czernik uważa, że częściowa mobilizacja w Federacji Rosyjskiej skomplikuje sytuację na froncie Ukrainy .

„Skomplikuje nam to życie. Zdecydowanie, bo będą dziesiątki tysięcy nowych obywateli rosyjskich, którzy pójdą walczyć o swoją „ojczyznę”. Musimy mieć świadomość, że każda osoba uzbrojona w karabin maszynowy i kilka granatów to jednostka, która muszą zostać zniszczone. Ich zasoby ludzkie są wielokrotnie wyższe od naszych” – powiedział.

Ekspert dodał, że Rosja będzie wysyłać na wojnę coraz więcej swoich obywateli, bo Kreml nie zaakceptuje porażki, a Putin nigdy nie usiądzie na ławie oskarżonych.

„Będą rzucać coraz więcej swoich obywateli na rzeź. Jeśli, aby utrzymać władzę Putina i ogólnie filozofię imperium, trzeba będzie zabić 100-200 tysięcy, milion Rosjan, zabiją” Czernik wierzy.

Nie wyklucza też, że Rosja może ponownie przejść do ofensywy w niektórych sektorach frontu .

„Nie można lekceważyć wroga. Podam historyczne analogie. Po bitwie pod Stalingradem stało się jasne, że Niemcy przegrają. Przypomnę, że bitwa pod Stalingradem zakończyła się w lutym 1943 roku, a wojna zakończyła się we wrześniu 1945 roku. Krew przelewano przez dwa i pół roku. A na przerwie 44- Przez 45 lat Niemcy przeprowadzili genialną operację kontrofensywną, tak zwaną operację w Ardenach w południowo-zachodniej Belgii. Dlatego podaję ten przykład? Hitler wiedział że byli skazani na zagładę, ale walczyli. A ta operacja nie pomogła im rozwiązać problemu wojny, ale i tak była zorganizowana. Dlatego nie należy lekceważyć rannego zwierzęcia – powiedział Chernik.

Częściowa mobilizacja zagraża samej Rosji bardziej niż Ukrainie

Jednocześnie ekspert wojskowy Władysław Selezniew uważa, że zapowiedź częściowej mobilizacji w Rosji nie wpłynie znacząco na przebieg jej wojny , którą państwo-agresor rozpoczęło przeciwko Ukrainie. Dekret dyktatora Władimira Putina spowoduje problemy w samym kraju . Faktem jest, że pod przymusem ci ludzie, którzy tego nie chcą, zostaną wysłani do wojska.

Ekspert uważa, że dekret Putina wywoła opór we wszystkich regionach Federacji Rosyjskiej .

„Jak to może wpłynąć na przebieg wojny? Tylko pod względem tego, że teraz popycha Rosję do problemów w jej własnym kraju. Bo wszyscy Rosjanie, którzy chcieli wziąć udział w działaniach wojennych, są już na terytorium Ukrainy” Seleznev wyjaśnia.

Zauważa, że przemówienie „führera” Putina i postrzeganie jego gróźb „nie brzmią tak samo”, jak 24 lutego. „Tak, i to nie taki straszny diabeł, jak go ciągnie”, podsumował ekspert wojskowy.

Czołowy specjalista Akademii Dyplomatycznej Ukrainy im. Giennadija Udowenko przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Stanisław Żelichowski uważa, że pucz jest możliwy w Rosji . W szczególności mówi, że w Federacji Rosyjskiej mogą wybuchnąć zamieszki obywateli z powodu niezadowolenia ludzi z wyników wojny z Ukrainą.

„Chciałbym zauważyć, że przykładów w historii jest wiele. Takie porażki Rosji, kiedy z taką brawurą szła na różne kampanie wojskowe i je przegrywała, były katalizatorami do podniesienia ludzi do pewnego oporu, a nawet to doprowadziło do zmiany reżimu Analogie i ja nie wykluczam, że porażki, które mają miejsce na terytorium Ukrainy i w obwodzie charkowskim oraz w kierunku południowym, mogą skłonić Rosjan do zadania sobie pytania: „Dlaczego zrobiliśmy wszystko to dlatego, że przegraliśmy wojnę i jesteśmy pod różnymi sankcjami. „I faktycznie wtedy pojawią się pytania. Dlatego całkiem możliwe, że bunt rosyjski odbędzie się tak, jak było wcześniej” – zauważył ekspert.

Przypomnijmy, że 21 września dyktator Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w Rosji i podpisał odpowiedni dekret.

„Dotyczy tylko tych, którzy znajdują się w rezerwie i służą w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, mają określone specjalizacje wojskowe i odpowiednie doświadczenie… Działania mobilizacyjne w Federacji Rosyjskiej rozpoczną się dzisiaj” – powiedział szef Kremla.

Ekspert wyjaśnił wcześniej, dlaczego ogłoszenie powszechnej mobilizacji w Rosji byłoby poważnym ciosem dla reżimu Putina.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.