niedz.. wrz 25th, 2022

Rada Najwyższa w pierwszym czytaniu przyjęła jako podstawę projekt ustawy o dobrowolnej wojskowej rejestracji kobiet.

267 deputowanych poparło jako podstawę projekt ustawy o zmianie art. 1 Ustawy Ukrainy „O służbie wojskowej i służbie wojskowej”.

Poinformował o tym poseł Jarosław Zheleznyak.

„Nowe brzmienie artykułu o rejestracji: „Kobiety o specjalności i/lub zawodzie związanym z odpowiednią specjalnością wojskową, określone w wykazie zatwierdzonym przez Ministerstwo Obrony Ukrainy, nadające się do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia i wiek, mogą być podjęte przez ich własne pragnienie rejestracji wojskowej osób odpowiedzialnych za służbę wojskową” – napisał.

W przypadku kobiet o specjalności i/lub zawodzie związanym z działalnością medyczną takie obywatelki są wpisywane do rejestru wojskowego osób odpowiedzialnych za służbę wojskową. Ustawa, według deputowanego ludowego, zostanie przygotowana do drugiego czytania w skróconej procedurze.

Przypomnijmy, że wcześniej wiceminister obrony Anna Malyar zapewniała, że na dzień dzisiejszy kraj nie ma pilnej potrzeby znacznego zwiększenia liczby kobiet w aktach wojskowych . Ale Siły Zbrojne wciąż potrzebują specjalizacji i specjalistów z zakresu medycyny, radiotechniki i technologii żywności.

Wcześniej komisarz wojskowy wyjaśnił , dlaczego potrzebna jest rejestracja i czy Ukrainki trafią do wojska .

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.