wt.. paź 4th, 2022

W listopadzie 2019 r. Centrenergo podpisało umowę na dostawę gazu z prywatną firmą.

NABU i SAPO poinformowały, że cztery osoby były podejrzane o nadużycie władzy i oficjalne fałszerstwo, w wyniku którego Centrenergo PJSC nielegalnie przepłacił 8,25 mln UAH za gaz ziemny.

Poinformowała o tym służba prasowa Narodowego Biura Antykorupcyjnego.

Działania podejrzanych są kwalifikowane na podstawie części 2 art. 364, część 1 art. 366 Kodeksu Karnego Ukrainy.

Mowa o: dwóch byłych członkach zarządu PJSC „Centrenergo”; obecny kierownik jednego z działów PJSC „Centrenergo”; dyrektor prywatnej firmy.

„Ponieważ jeden z byłych członków zarządu firmy ukrywa się przed śledztwem, został poinformowany o podejrzeniu zaocznie” – czytamy w raporcie.

Według śledztwa, w listopadzie 2019 r. Centrenergo SA zawarła umowę na dostawę gazu z prywatną firmą, a w maju 2020 r. wpłaciła zaliczkę na zakontraktowany wolumen gazu na czerwiec 2020 r.

„Jednak gaz był dostarczany tylko na część zaliczki i postanowiono zneutralizować dług, który powstał wobec PJSC Centrenergo poprzez podniesienie ceny gazu już faktycznie dostarczanego poprzez sfałszowanie oficjalnych dokumentów. W rezultacie PJSC Centrenergo poniosło szkodę w wysokości 8,25 mln hrywien” – informuje NABU.

Przypomnijmy, że w Rosji przychody ze sprzedaży ropy, gazu, produktów naftowych i kondensatu gazowego spadły do 5,6 mld USD.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.