czw.. wrz 29th, 2022

Na rynkach ukraińskich i w sklepach cena tsibuli gwałtownie wzrosła.

Teraz rolnicy są gotowi wysyłać cebulę nie taniej niż 22-27 UAH za kilogram. Średnio koszt ten jest o 10% wyższy niż tydzień wcześniej.

Według analityków projektu EastFruit .

Zauważa się, że producenci aktywnie zawyżają ceny warzyw ze względu na to, że wśród hurtowni nadal panuje duży szum na cebulę. Kupują go, aby przechować. Kolejnym czynnikiem wzrostu cen jest ograniczona podaż cebuli w lokalnych gospodarstwach rolnych.

„Zbiory cebuli w tym roku będą znacznie niższe niż w poprzednim sezonie, ze względu na zmniejszenie powierzchni pod tą uprawę, co z kolei wiąże się z okupacją regionu Chersoniu, który był liderem w uprawie cebuli. Warto zwrócić uwagę na spadek plonów cebuli spowodowany niekorzystnymi warunkami pogodowymi” – dodają analitycy.

Teraz cena hurtowa cebuli na Ukrainie jest już średnio 4,4 razy wyższa niż w drugiej połowie września 2021 roku. Jednocześnie wielu graczy rynkowych jest przekonanych, że pozytywny trend cenowy się utrzyma.

Jak informowaliśmy, ceny gryki do końca tego roku mogą spaść do 70-80 UAH/kg. W niektórych sklepach po inwazji na pełną skalę na Federację Rosyjską cena gryki sięgała 150 UAH / kg.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.