wt.. paź 4th, 2022

John Kirby przyjmuje poważne oświadczenia Kremla.

John Kirby, koordynator strategiczny Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, powiedział, że jeśli Federacja Rosyjska użyje broni jądrowej, czekają go poważne konsekwencje.

Kirby powiedział to w wywiadzie dla ABC News .

Kirby nazwał ostatnie nuklearne groźby Putina „typowymi”, ale powiedział, że USA i ich sojusznicy nadal traktują tę retorykę „poważnie”.

„To nieodpowiedzialna retoryka państwa nuklearnego, ale nie jest nietypowa w porównaniu z tym, co mówił przez ostatnie siedem miesięcy. Traktujemy to poważnie. Monitorujemy ich strategiczne położenie tak bardzo, jak to możliwe, aby w razie potrzeby możemy zmienić nasze. Nie widzieliśmy żadnych oznak, że jest to potrzebne w tej chwili” – powiedział Kirby.

Kirby powiedział, że gdyby Rosja użyła broni jądrowej, „byłyby poważne konsekwencje”.

Kreml zamierza zaanektować okupowane terytoria Ukrainy i będzie próbował w najbliższych dniach usankcjonować to politycznie za pomocą fikcyjnych referendów. Według Kirby’ego USA nie uznają ukraińskich regionów za rosyjskie.

„Będziemy nadal wspierać Ukrainę systemami bezpieczeństwa i finansowo, jak powiedział amerykański prezydent, tak długo, jak to będzie potrzebne” – dodał.

Kirby dodał, że terytoria okupowane to Ukraina.

„Bez względu na to, jakie fałszywe referendum zorganizują i jakie głosują, to nadal jest to terytorium Ukrainy” – powiedział Kirby.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.