wt.. paź 4th, 2022

20 września Rada Unii Europejskiej oficjalnie podjęła decyzję o pilnym udzieleniu Ukrainie 5 mld euro dodatkowej pomocy makrofinansowej.

Ta pomoc finansowa uzupełnia inne wsparcie UE dla Ukrainy w sektorach pomocy humanitarnej, rozwoju, ceł i obrony.

O tym informuje Rada Unii Europejskiej.

Rada oficjalnie podjęła dziś decyzję o pilnym udzieleniu Ukrainie dodatkowej pomocy makrofinansowej w wysokości 5 mld euro. 9 września ministrowie finansów UE uzgodnili na nieformalnym posiedzeniu zarządu Ecofin w Pradze oświadczenie o poparciu dla tych dodatkowych 5 mld euro dla Ukrainy.

Ta pomoc makrofinansowa w wysokości 5 mld euro zostanie podobno udzielona Ukrainie w formie długoterminowych pożyczek na preferencyjnych warunkach. Stanowi drugą fazę planowanej przez Unię pełnej wyjątkowej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy w wysokości do 9 mld euro. Zostało to ogłoszone w maju 2022 r. i zatwierdzone przez Radę Europejską w dniach 23-24 czerwca 2022 r.

Czeski minister finansów Zbinek Stanjur powiedział, że Unia Europejska wspiera Ukrainę.

„Dotrzymujemy obietnic i pomagamy zapewnić, aby państwo ukraińskie i jego kluczowa infrastruktura mogły nadal funkcjonować pomimo agresywnej wojny Rosji. dystrybucja tej kwoty na pożyczki i granty” – podkreślił minister.

Przypomnijmy, że UE zamierza znieść jednomyślną zasadę sankcji .

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.