pon.. paź 3rd, 2022

Jesień to najlepszy czas na sanitarne przycinanie wiśni i czereśni. Bez tej procedury drzewa szybko się starzeją i przestają owocować. Głównym celem jesiennego przycinania wiśni i czereśni jest poprawa odporności drzewa i zachowanie siły na przyszły rozwój. Jak to zrobić dobrze – przeczytaj materiał TSN.ua.

Kiedy przycinać wiśnie i wiśnie jesienią?

Wiśnie i czereśnie przycina się prawidłowo od września do listopada. Tutaj powinieneś zwrócić uwagę na warunki pogodowe. Im cieplej – tym później możesz rozpocząć pracę. Głównym wskaźnikiem jest opadanie liści. W tym momencie kończy się przepływ soków wewnątrz pnia, dzięki czemu drzewo łatwiej zniesie utratę gałęzi. Ważne jest, aby mieć czas na cięcie wiśni i czereśni przed mrozem. W przeciwnym razie cięcia mogą nie potrwać do zimy, a drzewo po prostu umrze.

Przycinanie wiśni i czereśni odbywa się przy suchej pogodzie. Może to zmniejszyć ryzyko infekcji. Jeśli nie miałeś czasu na wykonanie tej procedury jesienią i nadeszły mrozy, lepiej poczekać do wiosny.

Do przycinania wiśni i czereśni najlepiej nadają się:

 • oszczerca;
 • sekatory;
 • plik ogrodowy;
 • lub nóż.

Bardzo ważne jest, aby wszystkie instrumenty były dobrze naostrzone i zdezynfekowane. Można to zrobić za pomocą nadmanganianu potasu, alkoholu lub 5% roztworu siarczanu żelazawego.

Prawidłowe przycinanie wiśni i czereśni jesienią

Przede wszystkim musisz nauczyć się, jak wykonać odpowiednie cięcie. Ponieważ głównym celem jesiennego przycinania wiśni i wiśni jest oczyszczanie i przerzedzanie, konieczne jest usunięcie niektórych dodatkowych gałęzi. Wtedy zakład nie będzie marnował energii na ich wsparcie. Powinieneś dokładnie obejrzeć drzewo i usunąć:

 • chore, suche, uszkodzone gałęzie, które mogą stać się źródłem infekcji;
 • gałęzie zagęszczające drzewo;
 • pędy rosnące wewnątrz pnia;
 • gałęzie rosnące;
 • młode pędy korzeniowe.

Nie będzie zbyteczne usuwanie tak zwanych potężnych pędów tuczących, dolnych gałęzi na widłach i krzyżujących się pędów.

Nie próbuj od razu usuwać wszystkich gałęzi, których chcesz się pozbyć. Ponieważ globalne przycinanie może doprowadzić do śmierci drzewa. Lepiej pracować w kilku etapach. Ale nie dotykaj małych pędów do wiosny.

Przycinanie starych wiśni i czereśni jesienią ma jedną ważną cechę. Jeśli twoje drzewa są wystarczająco wysokie, przytnij około 60-90 cm od góry i zostaw do 3 m głównego pnia. Młode drzewa należy poddać takiemu zabiegowi dopiero w drugim roku po posadzeniu (jeżeli drzewo przyrasta co najmniej 75 cm pnia). Zwykle stare drzewa są przerzedzane dopiero jesienią. Jednak w razie potrzeby można również skrócić zbyt długie pędy. W ten sposób możesz zwiększyć swoją produktywność.

Przycinanie młodych wiśni i czereśni jesienią obejmuje przerzedzanie, które wymaga większej uwagi.

Aby wiśnie i czereśnie nieustannie zachwycały Cię dobrymi zbiorami, musisz wiedzieć, jak prawidłowo uformować drewnianą koronę. Po przycięciu korona staje się jaśniejsza, więc każda gałąź otrzymuje więcej światła słonecznego. Nie będzie też ryzyka, że słabe pędy pękną lub przemarzną zimą.

Sadzonki wiśni i czereśni nie są przycinane, ale w razie potrzeby można ostrożnie oddzielić suchą gałązkę.

Wiśnia krzewiasta: jak ją pokroić

W czereśni krzewiastej, w przeciwieństwie do drzewiastych pąków kwiatowych, znajdują się na gałęziach bukietu. Dlatego roślina ta potrzebuje dokładniejszego przerzedzania korony. W okresie letnim krzew zwykle mocno zarasta. Bardzo ważne jest usunięcie suchych i chorych gałęzi, a także wszystkich gałęzi przed pierwszym rozgałęzieniem. Lepiej podzielić pracę na kilka etapów.

Istnieje kilka zasad, które pomogą ci przyciąć wiśnie krzewów jesienią:

 • pędy o długości mniejszej niż 50 cm nie powinny być cięte, wtedy roślina nie straci siły;
 • gałęzie muszą być uformowane nie wewnątrz korony, ale na zewnątrz, wtedy unikniesz zgrubienia;
 • lepiej nie dotykać młodych pędów, aby uzyskać plony w przyszłym roku.

Im szybciej rany się goją, tym lepiej zimuje wiśnia lub czereśnia.

Jak wykorzystać cięte gałęzie na swoją korzyść

Jeśli żałujesz wyrzucania gałązek po przycięciu wiśni i czereśni, możesz je dobrze wykorzystać. Oto kilka porad:

 • Ogrodzenie do ogrodu kwiatowego lub warzywnego – nie musisz na nie wydawać ani grosza. Wystarczy podnieść gałęzie tego samego rozmiaru, ułożyć je w pozycji poziomej i przymocować liną. W ziemi zainstaluj podpory pionowe, do których chcesz przymocować ogrodzenie.
 • Wsparcie dla roślin – w tym przypadku odpowiednie są dla Ciebie stare proste gałęzie. Nadają się jako podpora dla powojników, pnączy, wiciokrzewów, kampsis itp.
 • Haczyki i uchwyty – grube gałęzie wiśni lub wiśni można zamontować na ścianie w korytarzu, na których węzłach można zawiesić torby, ubrania itp.
 • Ramka na zdjęcia – pięknie przytnij gałązki, weź zwykłą drewnianą ramkę na zdjęcia i pistolet do kleju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.