niedz.. wrz 25th, 2022

Pomimo powściągliwego stanowiska Niemiec w sprawie wsparcia militarnego dla Ukrainy, Siły Zbrojne Ukrainy otrzymają nowe typy sprzętu.

Niemcy ogłosiły przekazanie na Ukrainę dodatkowego uzbrojenia – dwóch systemów rakietowych Mars II wielokrotnego startu i ponad pięćdziesięciu transporterów opancerzonych Dingo. Zapowiedziano również, że Ukraina otrzyma dodatkowo cztery samobieżne stanowiska artyleryjskie Panzerhaubitze 2000. Oficjalny Berlin zajmuje mało ważne stanowisko w sprawie dostaw broni na Ukrainę , ale na tle sukcesów Sił Zbrojnych Ukrainy na froncie , zwiększa wsparcie.

TSN.ua zebrał informacje o pomocy wojskowej, jakiej Niemcy udzielają Ukrainie, w szczególności o broni, która może realnie wpłynąć na przebieg działań wojennych.

Na stronie internetowej rządu niemieckiego zamieściła się lista śmiertelnej i nieśmiercionośnej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Obejmuje to dostawy z zasobów Bundeswehry i niemieckiego przemysłu obronnego.

Gepard

Niemcy przekazały już 24 samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard . Wyposażone są w dwie armaty 35 mm, stację radarową i są przeznaczone do ochrony sprzętu i obiektów wojskowych przed atakami śmigłowców i samolotów na niskich i ultraniskich wysokościach w każdych warunkach pogodowych. Są w stanie niszczyć cele powietrzne na wysokości do 3 km, a cele naziemne – do 4,5 km.

Zdjęcie: Bundeswehra

Kobra

Radar przeciwbateryjny Cobra jest w stanie określić pozycje wrogiej artylerii, baterii moździerzy i wyrzutni rakiet. Radar może obliczać punkty trafienia pocisków i pocisków, co pozwala na regulację ognia, a także powiadamia o niebezpieczeństwie uszkodzenia pożarowego.

Zdjęcie: Bundeswehra

M113

Ukraina otrzymała 54 uzbrojone transportery opancerzone M113. Standardowe uzbrojenie M113 składa się z karabinu maszynowego kal. 12,7 mm, który jest zamontowany na kopule dowódcy i może strzelać dookoła. Sprzęt wojskowy pochodził z Danii, ale dostawy finansowały Niemcy.

Panzerhaubitze 2000

Niemcy wraz z Holandią przekazały 10 samobieżnych haubic Panzerhaubitze-2000 na podwoziu gąsienicowym, zbudowanym na bazie czołgu Leopard-2. PzH-2000 mają zasięg ostrzału 30 km. Doskonale pasują do nowoczesnej koncepcji działań wojennych, potrafią trafić w cel jedną salwą z dużej odległości i szybko opuszczać pozycje. Zautomatyzowany system kierowania ogniem pomaga osłaniać cel bez strzałów celowniczych, kierując jednocześnie całą baterią. Haubica jest w stanie wystrzelić 10-13 strzałów na minutę.

MLRS Mars II

Systemy rakiet wielokrotnego startu MARS II są analogiem amerykańskiego M270 MLRS. Ukraina otrzymała już trzy takie MLRS i liczy na dwa kolejne w najbliższej przyszłości. Przeznaczone są do niszczenia obszarów koncentracji wojsk i sprzętu wojskowego, stanowisk artylerii wroga, systemów obrony przeciwlotniczej, ciężarówek, lekko opancerzonych transporterów osobowych, a także stanowisk dowodzenia, centrów komunikacyjnych i innych celów na odległość ponad 30 km.

Dingo

Samochód pancerny Bundeswehr Dingo przeznaczony jest do patrolowania i rozpoznania. Obrona Dingo musi wytrzymać wybuchy min, improwizowane urządzenia wybuchowe, trafienia z broni strzeleckiej, odłamki pocisków artyleryjskich, granaty, skutki broni masowego rażenia. Ukraina powinna otrzymać ponad pięćdziesiąt takich transporterów opancerzonych.

Ponadto Niemcy dostarczyły amunicję, w tym prawie 15 000 min przeciwczołgowych, 100 000 granatów, 500 pocisków przeciwlotniczych STINGER i miliony sztuk amunicji. Ukraina otrzymała też sprzęt dla szpitali, 100 tys. apteczek, setki pojazdów – ciężarówek, minibusów i SUV-ów.

„Psychologiczne ogrodzenie” Niemiec za dostawę broni

Wcześniej niemiecki minister gospodarki Robert Gabeck obiecał, że Niemcy będą nadal przekazywać Ukrainie broń do walki z agresorem Rosją. Według niego dostawy będą zawsze koordynowane w ramach NATO.

Jednak taka pozycja w Niemczech ma wielu przeciwników. W szczególności szef związku wojskowego Bundeswehry Andre Wüstner sprzeciwił się kontynuacji pomocy wojskowej Siłom Zbrojnym Ukrainy . Według niego każda nowa dostawa osłabia armię niemiecką.

„Doskonale rozumiemy dążenie Ukrainy do otrzymania ciężkiej broni. Możemy sobie wyobrazić np. dostawy bojowych wozów piechoty z zasobów naszego przemysłu” – powiedział.

Jednak Wüstner jest przekonany, że ma to negatywne konsekwencje. Podobno dalsza pomoc, którą nazwano „kanibalizacją wojsk niemieckich”, prowadzi do osłabienia Bundeswehry.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że Niemcy mają „psychologiczne ogrodzenie” dla dostaw sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Kwestia pojazdów opancerzonych i czołgów w Niemczech powoduje taką opinię – jak będzie niemiecki sprzęt na terenie Ukrainy? Mają takie psychologiczne ogrodzenie na dostawie tego sprzętu. Wydaje mi się, że to jest jakaś ich problem wewnętrzny… Ich wyposażenie jest dla nas dzisiaj pomocą. Pojazdy opancerzone są ważne dla ratowania naszego życia” – powiedział Zełenski.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.