niedz.. wrz 25th, 2022

W miarę jak Moskwa walczy na Ukrainie, konsekwencje osłabienia Rosji stają się coraz bardziej widoczne.

Dlatego, biorąc pod uwagę, że tradycyjna sfera wpływów Federacji Rosyjskiej staje się coraz bardziej wątpliwa, Indie będą musiały szukać nowych sposobów ochrony swoich interesów w Eurazji.

O tym informuje The Indian Express.

W publikacji zauważono, że atak Rosji na Ukrainę miał kilka konsekwencji. Przede wszystkim inne republiki postsowieckie, obawiając się podzielić los Ukrainy, zaczęły szukać nowych sojuszników i mecenasów, a Chiny chętnie przejęły tę rolę, przynajmniej w Azji Centralnej. Pokazała to niedawna wizyta Xi Jinpinga w Kazachstanie, podczas której szef Chin mówił o ochronie suwerenności i integralności tego kraju.

„Z drugiej strony Rosja nie może ani utrzymać pokoju, ani ratować sojuszników, jak pokazał konflikt między Kirgistanem a Tadżykistanem oraz eskalacja napięcia w strefie konfliktu ormiańsko-azerbejdżańskiego” – czytamy w raporcie.

Dlatego Indie, które tradycyjnie budowały swoją politykę zagraniczną w oparciu o sojusz z Rosją, nadszedł czas na nowy, bardziej niezależny kurs, pisze gazeta.

„Oprócz współpracy z Iranem konieczne jest budowanie opartych na zaufaniu relacji z Arabią Saudyjską i ZEA, a także z Turcją, która stała się bardzo wpływowym graczem w Azji Centralnej. dla Indii” – czytamy w komunikacie.

Przypomnijmy, że na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z przywódcami Chin, Indii, Turcji i Iranu, a także rozmawiał z przywódcami byłych republik radzieckich.

Podczas szczytu Władimir Putin nie osiągnął żadnych realnych rezultatów . A co najważniejsze, nikt w Samarkandzie nie popierał militaryzmu Putina. Ponadto publiczni rozmówcy prezydenta Rosji rozmawiali z nim o pokoju.

Dodajemy też, że podczas rozmów w Uzbekistanie premier Indii Narendra Modi publicznie zbeształ Putina za najazd na Ukrainę i zauważył, że „teraz nie jest epoka wojen”.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.