czw.. wrz 29th, 2022

Rośliny domowe pomagają ozdobić dom i uczestniczyć w fotosyntezie, utrzymując optymalny mikroklimat w pomieszczeniach. Jeśli jednak masz w rodzinie małe dzieci lub zwierzęta, powinieneś zdawać sobie sprawę z trujących i niebezpiecznych roślin doniczkowych. Przeczytaj o nich w materiale TSN.ua.

Oto dwadzieścia niebezpiecznych kwiatów w pomieszczeniach, których nie powinieneś uprawiać w swoim domu, jeśli rodzina ma małe dzieci lub zwierzęta. Nie zawsze rozumieją niebezpieczeństwo i nie potrafią odróżnić trujących roślin od nieszkodliwych.

bluszcz wiecznie zielony

Jest to krzew podobny do liany, należący do rodziny Araliaceae. Ma długie i zakrzywione łodygi, ciemnozielone liście z rzeźbionym brzegiem. Liście i jagody tej rośliny są trujące. Szczególnie często koty cierpią na wiecznie zielony bluszcz, który przyciąga jego bujna zieleń.

Azalia (rododendron)

Ta piękna roślina bardzo lubi rosnąć w domu. Ma jasnozielone liście i piękne różowe, białe lub czerwone kwiaty. Należy do rodziny wrzosów. Niestety azalia ma trujące liście – zawierają toksyczną substancję (glikozyd), która może powodować ciężkie zatrucia. Jeśli nie chcesz wyrzucać rododendronów, najlepiej umieścić doniczki poza zasięgiem zwierząt domowych i dzieci. Lepiej też nie trzymać azalii w sypialni.

Cyklamen

Roślinę wyróżniają ciemnozielone liście i duże ozdobne kwiaty. Bulwy cyklamenu są trujące. Ich jad jest podobny do kurary. Często są stosowane w medycynie tradycyjnej, ale z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa.

Trichocereus

Jest to wyprostowany kaktus z długimi zakrzywionymi kolcami. Jego osobliwością są białe, silnie pachnące kwiaty. Trichocereus zawiera alkaloidy i halucynogeny, które powodują paraliż układu nerwowego.

Kroton

Przedstawiciel rodziny euforbii. Ta roślina jest bardzo popularna, ponieważ często jest uprawiana jako kwiat wewnętrzny. Wyróżnia się pięknymi dużymi liśćmi o oryginalnym kolorze. Jeśli oderwiesz liść lub uszkodzisz łodygę, pojawi się trujący sok. Nasiona rośliny są również trujące. Jeśli sok spadnie na skórę, natychmiast przemyj go wodą z mydłem.

Wilczomlecz

Bardzo popularna jest również roślina doniczkowa, która wygląda jak miniaturowa palma. Na szczycie grubej łodygi znajduje się wiązka gęstych zielonych liści. Jeśli liście lub łodyga są uszkodzone, wypływa trujący sok. Dlatego musisz być bardzo ostrożny podczas przesadzania rośliny.

difenbachia

Jest to wiecznie zielony krzew o dużych, owalnych liściach o różnorodnym kolorze. Może dorastać do dwóch metrów wysokości. Trucizna znajduje się we wszystkich zielonych częściach Dieffenbachii (liście, pąki). Jeśli jego sok dostanie się do ust, możesz dostać poważnego zatrucia. Zwierzęta są szczególnie dotknięte.

brunfelsia

Ta roślina doniczkowa jest szczególnie popularna w Europie i USA. Ma bardzo przyjemny zapach i fioletowe kwiaty. Wszystkie części rośliny są trujące. A więcej trucizny znajduje się w nasionach i owocach.

Adium gładkie

Spektakularna roślina, dość powszechna wśród miłośników roślin domowych. Na szczycie dość grubej łodygi, która z czasem staje się zdrewniała, znajduje się wiązka zielonych lub czerwonych liści. Ta roślina jest jedną z najbardziej trujących. Szczególnie trujący jest sok, który uwalnia się podczas uszkodzenia łodygi lub liści. Adenium smooth nie jest zalecany do uprawy tam, gdzie mieszkają osoby z astmą.

Clivia

Piękna roślina, która kwitnie kwiatami zebranymi w „parasol”. Ma gęste i gładkie liście o wydłużonym kształcie. Trujące części kliwia to korzenie i liście. Bardzo ważne jest, aby zachować ostrożność podczas przesadzania rośliny. Zrób to lepiej w gumowych rękawiczkach.

Gloriosa luksus

Egzotyczna roślina o niezwykłych kwiatach zmieniających kolor podczas kwitnienia i luksusowych liściach. Gloriosa jest również jednym z najbardziej trujących kwiatów w pomieszczeniach. Wszystkie jego części zawierają truciznę, która po spożyciu może powodować wymioty i nudności, a także prowadzić do upośledzenia funkcji nerek i wypadania włosów.

figowiec

Trujące i niebezpieczne rośliny domowe – figowiec powoduje alergie / Zdjęcie: Pexels

Ta roślina doniczkowa jest znana wielu. Ma luksusowe, jasnozielone liście. Ficus jest jednym z najsilniejszych alergenów. Jego sok jest uważany za szczególnie niebezpieczny. Jeśli płyn wejdzie w kontakt ze skórą, może spowodować podrażnienia, a nawet oparzenia.

Filodendron

Roślina należąca do rodziny aroidów. Jest szczególnie ceniony w przypadku gęstych zieleni. Jednak sok filodendronowy jest trujący, jeśli wejdzie w kontakt z błonami śluzowymi lub skórą. Dopóki łodyga i liście rośliny nie zostaną uszkodzone, pozostaje ona całkowicie bezpieczna.

Akalifa

Roślina z rodziny Euphorbiaceae. Jej główną cechą są liście o nietypowych kolorach i wzorach, a także kwiatostany przypominające puszyste kolczyki. Akalifa to trująca roślina. Jej sok zawiera lekko trujące substancje.

Shefler

Roślina ta jest również klasyfikowana jako lekko trująca. Shefler nie może poważnie zaszkodzić, ale jeśli jego sok dostanie się na skórę, lepiej od razu go umyć mydłem i wodą.

Pierwiosnek

Posiada aksamitnie zielone liście. Często pierwiosnki umieszcza się w pokojach dziecięcych, ponieważ wyróżnia je wielokolorowa kolorystyka kwiatów. Jednak wszystkie części tej rośliny są niebezpieczne. Podczas kwitnienia pierwiosnek uwalnia alkaloidy. Kiedy je wdychasz, możesz odczuwać zawroty głowy i mdłości. Ponadto trucizna zawarta jest we włosach na liściach. Jeśli dotkniesz zieleni, możesz dostać irytacji.

Brovallia jest piękna

Roślina należy do rodziny psiankowatych. Jest to niewielki krzew dorastający do 35 cm wysokości. Ma piękne kwiaty bzu, bieli i błękitu. Wszystkie części kwiatu mają truciznę, która negatywnie wpływa na organizm ludzi i zwierząt.

Monstera

Popularna roślina doniczkowa, która może osiągnąć dość duże rozmiary. Monsterę można zwykle zobaczyć w miejscach publicznych. Jej liście są gęste, duże, mają bogaty zielony kolor. Sok Monstera jest bardzo trujący. W przypadku kontaktu ze skórą może spowodować oparzenia.

Pachypodium Lamera (palma Madagaskaru)

Ta roślina ma grubą i kolczastą łodygę, która wygląda trochę jak kaktus. Na górze znajduje się wiązka wydłużonych liści. Sok z Pachypodim jest trujący. Jest uwalniany, gdy roślina jest uszkodzona i może być niebezpieczny dla błon śluzowych i oczu. Po pracy z rośliną dokładnie umyj ręce.

Aglaonema

roślina z rodziny aroidów. Ceniony jest za luksusową gęstą zieleń. Liście Aglaonema są duże i gęste, mają bogaty zielony kolor z dziwacznymi wzorami. Roślina pomaga zabijać bakterie chorobotwórcze i oczyszczać powietrze w pomieszczeniach. Ale jego sok jest niebezpieczny dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.