niedz.. wrz 25th, 2022

Nikt na świecie nie będzie już uważał Federacji Rosyjskiej za wiarygodnego dostawcę.

Rosja, która rozpętała wojnę na pełną skalę z Ukrainą, dziś wykorzystuje swój gaz jako energetyczny odpowiednik broni jądrowej przeciwko krajom europejskim.

O tym powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy w latach 2014-2019 Pavlo Klimkin w rozmowie z OBOZREVATEL .

„Rosja nadal stosuje szantaż gazowy wobec Europy. Domagają się zniesienia sankcji w zamian za wznowienie dostaw gazu. Jednocześnie widzimy, jak ludność krajów europejskich radzi sobie z tym problemem, widzimy wezwania na portalach społecznościowych przestać wspierać Ukrainę. Że to robota kremlowskich botów, czy prawdziwe nastroje ludzi? I co tak naprawdę zrobi Europa? – Obaj. Widzimy, że istnieje znacząca warstwa ludzi, dla których to, co się dzieje wokół dziś są ważniejsze niż wszystko inne.Ale Unia Europejska, przeciwnie, próbuje podnieść stawki.Poważnie dyskutuje o wprowadzeniu limitu ceny rosyjskiego gazu – mniej więcej takiego samego, jak uzgodniono dla rosyjskiego olej i produkty naftowe” – powiedział Klimkin.

Dodaje, że tak naprawdę mówimy o całkowitym przełamaniu zależności i monopolu Rosji na wszelkich rynkach energetycznych.

„To już taki energetyczny odpowiednik broni jądrowej. Dlatego w stu procentach, że nie będzie próby wyprowadzki. Wręcz przeciwnie, czuję nastrój w UE, że stawka będzie podnoszona. Nikt w UE świat nie będzie już uważał Rosji za wiarygodnego dostawcę. Ta mantra od 50 lat nie tylko się kończy. Nareszcie się skończyła – podkreślił były szef ukraińskiego MSZ.

Przypomnijmy, że 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę , zadając serię nalotów rakietowych i powietrznych na nasze miasta, w tym na Kijów. Inwazja na dużą skalę trwa już 201. dzień (wojna trwająca 8 lat). Okupanci nadal niszczą ukraińskie wsie, miasteczka i miasta pociskami samosterującymi i bombami lotniczymi, zabijając ludność cywilną i powodując niszczycielskie zniszczenia w infrastrukturze.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.