wt.. paź 4th, 2022

Do najważniejszych osiągnięć Ukrainy należały sukcesy armii ukraińskiej na północnym wschodzie, w szczególności wyzwolenie miasta Izyum, będącego kluczowym węzłem kolejowym.

Teraz pojawiają się oznaki, że obecna ofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy w przyszłości może znacznie przesunąć linię frontu.

W szczególności badacz wojenny Mike Martin napisał w The Telegraph o błyskawicznym tempie kontrofensywy UAF.

„Ostatnie 72 godziny będą badane przez historyków i wojsko, ponieważ Ukraińcom udało się odzyskać ponad 3000 kilometrów kwadratowych okupowanych terytoriów” – zaznaczył autor.

Izyum i Kupyansk, pisze gazeta, to kluczowe miasta, bez których rosyjskie wojska nie będą w stanie skutecznie zapewnić swoich sił na wschodzie Ukrainy. W szerszym kontekście oznacza to dezintegrację rosyjskiej armii na Ukrainie, a do problemów z ludźmi i logistyką dołączył strach przed okrążeniem.

„Sytuacja wygląda na to, że Siły Zbrojne Ukrainy zostały podzielone przez siły rosyjskie. A teraz najtrudniej będzie odnieść sukces na Krymie – ale gdy tylko most kerczeński zostanie zniszczony, powrót Krymu stanie się kwestią czas”, Martin jest pewien.

Dla Putina będzie to oznaczało koniec, ale nie wiadomo, co czeka Rosję.

Przypomnijmy, że rosyjscy najeźdźcy uciekli z Izjum i Kupjanska, głównych miast obwodu charkowskiego. Ukraińskie wojsko wyparło wroga ze wsi Jampol i miasta Swatowo w obwodzie ługańskim. Na niektórych obszarach Siły Zbrojne Ukrainy dotarły do granicy z Federacją Rosyjską.

11 września szef Ługańskiej OVA Serhij Gajdai ogłosił, że wieś Peschanoe w rejonie starobielskim obwodu ługańskiego znalazła się pod kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy.

Siły zbrojne Ukrainy były w stanie posunąć się dziesiątki kilometrów w regionie Chersoniu. 10 września dowiedział się o zniszczeniu 70 rosyjskich żołnierzy, 9 czołgów i 2 haubic Msta-B.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.