niedz.. wrz 25th, 2022

Mówiąc o przemocy domowej, większość ludzi myśli o atakach fizycznych lub obelgach słownych. Jednak w niezdrowych związkach pojawia się również presja psychologiczna spowodowana pieniędzmi. Przeczytaj o tym, jak rozpoznać i przezwyciężyć przemoc ekonomiczną w materiale TSN.ua.

W 2011 roku Centrum Bezpieczeństwa Finansowego w Stanach Zjednoczonych przeprowadziło badanie , z którego wynika, że w 99% przypadków przemocy w rodzinie występuje również presja psychologiczna związana z pieniędzmi. Nie ma dokładnych statystyk dotyczących przemocy ekonomicznej na Ukrainie, ale jeśli mówimy o przemocy domowej w ogóle, to co roku odnotowuje się gwałtowny wzrost przypadków przemocy domowej. Według wiceminister spraw wewnętrznych Kateryny Pawliczenko w 2021 r. na policję zgłosiło się o 56% więcej obywateli z powodu przemocy domowej niż w 2020 r. Dlatego bardzo ważne jest, aby na czas rozpoznać nadużycia ekonomiczne, które często są jednym z głównych objawów przemocy domowej.

Przemoc ekonomiczna: co to jest?

Przemoc ekonomiczna polega na stałej kontroli zdolności osoby, która przeżyła przemoc w rodzinie, do otrzymania, używania i utrzymywania finansów, celowego pozbawienia żywności, schronienia, odzieży lub innego mienia, dokumentów lub możliwości korzystania z nich. Często kobiety lub mężczyźni w rodzinie z presją psychiczną z powodu pieniędzy mogą być pozbawieni możliwości pracy lub nauki. Czasami są zmuszani do pracy. Niezwykle rzadko osoba dotknięta chorobą uzyskuje dostęp do finansowania lub innych zasobów. A nawet jeśli może z nich korzystać, musi rozliczać się z każdego wydanego grosza.

Ogólnie rzecz biorąc, niemożliwe jest stworzenie jednego obrazu przedstawiającego przemoc ekonomiczną w rodzinie. W końcu może się to różnić w zależności od sytuacji. Często sprawcy stosują dość subtelne taktyki, takie jak manipulacja, podczas gdy w przeciwnym razie mogą być otwarci i wymagający, zastraszając drugą osobę.

Jednak cel jest zawsze tylko jeden – uzyskać pełną kontrolę i władzę nad relacjami.

Jaki wpływ ma przemoc ekonomiczna na osobę, która jej doświadczyła?

Często konsekwencje przemocy ekonomicznej są druzgocące. Osoba, która przeżyła, czuje się niepewnie. W krótkim okresie kobiety lub mężczyźni stają się bardziej podatni na presję fizyczną i emocjonalną.

Siedem oznak, że doświadczasz ekonomicznej przemocy domowej

Gospodarcza przemoc domowa: siedem znaków / Zdjęcie: Pexels

Angela Welsh, terapeutka małżeńska i rodzinna z Valparaiso w stanie Indiana, identyfikuje siedem wyraźnych oznak nadużyć ekonomicznych w małżeństwie ze strony żony lub współmałżonka:

 • Odmowa dostępu do finansów – jeśli partner/partner nie zapewnia Ci dostępu do rodzinnych pieniędzy, warto się martwić. Chociaż majątek małżeński może pochodzić z różnych nurtów, nadal należy do rodziny. Brak możliwości uzyskania finansowania, gdy zajdzie taka potrzeba, jest poważnym problemem w związku.
 • Intensywne monitorowanie wydatków – Jeśli współmałżonek żąda szczegółowego rozliczenia twoich wydatków finansowych i przelicza każdy grosz zmiany po przekazaniu pieniędzy, oznacza to toksyczny związek.
 • Gniew z powodu wydatków na korzyść ocalałego – jeśli wydajesz rodzinne pieniądze na ubrania, kosmetyki, rozrywkę lub jedzenie, a twój partner może się rozzłościć, najlepiej od razu zakończyć związek.
 • Partner/Partner daje Ci „kieszonkowe pieniądze” – podczas gdy dostęp do wszystkich innych rodzinnych finansów pozostaje z nim/nią. Należy pamiętać, że majątek małżeński to pieniądze małżonków. I możesz je wydać na równi ze współmałżonkiem.
 • Dochodzenie zwrotu pieniędzy pożyczonych na potrzeby małżonków – jeśli dokonujesz jakichkolwiek zakupów w gospodarstwie domowym ze środków rodziny, nie jest właściwe, gdy partner/partner żąda zwrotu tych pieniędzy. Czasami zdarza się nawet, że sprawca żąda odsetek od małżeńskich finansów.
 • Nie wolno Ci pracować – w tym przypadku problem jest znacznie głębszy, zwłaszcza jeśli partner/partner nie pozwala Ci wyjść z domu. Nikt nie ma prawa ograniczać ruchu innej osoby i prawa do pracy.
 • Podwójne standardy – na przykład, jeśli po gwałtownej kłótni małżonek dokonuje nieoczekiwanego zakupu za dużą sumę pieniędzy od małżonków. Zdarza się też, że po tym, jak ofiara kupuje dla siebie coś małego, oprawca kupuje wartościową rzecz, aby go ukarać.

Jak odbić się po przemocy ekonomicznej

Jak wyjść z ekonomicznej przemocy / Zdjęcie: Pexels

Siedem oznak przemocy ekonomicznej pomoże ci zrozumieć, czy jej doświadczasz. Następnie możesz opracować plan, aby uniknąć toksycznych relacji lub zakończyć je, nawet jeśli straciłeś kontrolę nad swoimi finansami.

Lyubov Zharova, doktor nauk ekonomicznych, daje ofiarom przemocy ekonomicznej kilka wskazówek, które pomogą im dowiedzieć się o ich prawach i odzyskać:

 • Staraj się wyjść z izolacji – zwykle pierwszym krokiem sprawcy w stosunku do osoby doświadczającej przemocy w rodzinie jest destrukcja kręgu społecznego, próba odsunięcia osoby od kolegów, przyjaciół, znajomych, krewnych. Bardzo ważne jest założenie lub przywrócenie kręgu społecznego, nawet jeśli go nie reklamujesz.
 • Buduj relacje z przyjaciółmi lub innymi osobami, którym ufasz – dzięki komunikacji z innymi będziesz mógł spojrzeć na obecną sytuację z innej perspektywy. Silnych stron do przeciwdziałania przemocy ekonomicznej mogą również dodać historie innych osób, które doświadczyły lub doświadczyły takich postaw.
 • Wypróbuj szkolenie lub pracę online – jeśli partner / partner zabrania chodzenia do pracy lub nauki, dziś istnieje wiele możliwości, aby to zrobić online.
 • Odzyskaj lub stwórz własne środki finansowe – postaraj się odłożyć każdy grosz w bezpieczne miejsce (może to być zaufany przyjaciel, skrytka depozytowa lub konto). Nawet jeśli uzupełnienia są niewielkie, z czasem pozwolą rozpocząć nowy etap życia bez przemocy ekonomicznej.
 • Aby zebrać informacje na temat możliwej pomocy i wsparcia , możesz znaleźć psychologów lub innych ekspertów, którzy pomogą Ci dowiedzieć się więcej o Twoich prawach i możliwościach.
 • Zakończenie toksycznego związku może być trudne, ale to najważniejszy krok. Zazwyczaj relacje, w których dochodzi do przemocy ekonomicznej lub innej, nie są budowane na zaufaniu, ale na chęci zdobycia władzy nad drugą osobą.

Nadużycia ekonomiczne są rzadziej pomijane, ale jest to bardzo skuteczna metoda utrzymywania drugiej osoby w toksycznym związku. Często osoba, która przeżyła przemoc domową, jest bardzo zaniepokojona tym, że nie jest w stanie utrzymać siebie i swoich dzieci finansowo, dlatego pozostaje ze swoim sprawcą. Co więcej, niezwykle trudno jest udowodnić winę „ekonomicznego” przestępcy i postawić go przed wymiarem sprawiedliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.