niedz.. wrz 25th, 2022

Aby przejść na emeryturę w wieku 60 lat, musisz mieć 29 lat pracy. Od 2023 roku wymagane będzie jeszcze większe doświadczenie.

Długość okresu ubezpieczenia uprawniającego do przejścia na emeryturę w wieku 60 lat będzie wzrastać o rok corocznie do 2028 roku. W 2028 r., aby przejść na emeryturę w wieku 60 lat, będziesz musiał mieć co najmniej 35 lat pracy.

Aby przejść na emeryturę w wieku 60 lat, w tym roku trzeba mieć przepracowane 29 lat, a aby przejść na emeryturę w wieku 60 lat, w 2023 r. emeryt będzie musiał mieć przepracowane 30 lat.

Co zrobić dla obywateli, którzy nie zgromadzili wymaganej ilości doświadczenia na emeryturę w wieku 60 lat:

  • Obywatele, którzy nie mieli czasu lub nie mogli zgromadzić wystarczającego stażu pracy, aby przejść na emeryturę w wieku 60 lat, będą mogli przejść na emeryturę w wieku 63 lat, jeśli mają co najmniej 20 lat doświadczenia.
  • Ukraińcy, którzy byli w stanie zgromadzić od 15 do 20 lat doświadczenia, będą mogli przejść na emeryturę w wieku 65 lat.
  • Jeżeli staż pracy jest krótszy niż 15 lat, Ukraińcy, którzy ukończyli 65 lat, będą mogli zamiast emerytury otrzymywać pomoc społeczną od państwa, pod warunkiem, że po 65 latach dochód emeryta będzie niższy niż minimum egzystencji.

Aby rozwiązać problem z brakiem doświadczenia ubezpieczeniowego, możesz wykonać następujące czynności:

  • jeśli jest czas, oficjalnie znajdź pracę w celu zdobycia doświadczenia,
  • jeśli posiadasz środki, możesz dobrowolnie opłacać składki na Fundusz Emerytalny,
  • możesz po prostu dokupić niewystarczające doświadczenie w cenie 44% płacy minimalnej za każdy miesiąc.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.