niedz.. wrz 25th, 2022

Podczas ćwiczeń wojskowych na Białorusi, które trwają do 14 września, zespół wojskowy korzysta ze starego sprzętu wyjętego z magazynu.

W ćwiczeniach na Białorusi brały udział próbki broni i sprzętu wojskowego wyjętego z magazynu. Celem jest oczywiście przetestowanie ich działania w środowisku treningu bojowego.

O tym informuje grupa monitorująca „Białoruski Guyun” w Telegramie .

Analitycy przypominają, że od 8 do 14 września Siły Zbrojne Republiki Białorusi prowadzą szkolenia dowódczo-sztabowe. A Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi w swoich sieciach społecznościowych regularnie publikuje fotoreportaże „demonstrujące radosne wykonywanie zadań szkolenia bojowego przez personel wojskowy”.

„Zauważyliśmy, że na nagraniu pojawił się nietypowy sprzęt wojskowy” – czytamy w komunikacie.

Na zdjęciu opublikowanym przez Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi widać:

  • samobieżna instalacja przeciwlotnicza ZSU-23-4 „Shilka”. Według otwartych źródeł był masowo produkowany od 1964 do 1982 roku. Na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Republiki Białoruś w dziale poświęconym uzbrojeniu Sił Lądowych Sił Zbrojnych Republiki Białorusi znajduje się artykuł o Szyłce. Jednak według informacji z otwartych źródeł wojska korzystają z nowocześniejszego Tunguska ZSU. Zwróć uwagę, że na zdjęciu Ministerstwa Obrony Republiki Białoruś „Shilka” nie miała numeru końcowego.

  • 122 mm system rakietowy wielokrotnego startu BM-21 „Grad” na podwoziu samochodu „Ural-375D”. „Gradowie” służą w jednostkach artylerii Sił Zbrojnych Republiki Białorusi. Samochody złapane w kadr były bez tablic rejestracyjnych. Jednocześnie na takich pojazdach używanych przez wojsko musi być albo stary, jeszcze radziecki, czarno-biały numer, albo numer współczesnego modelu.

  • samochód pancerny „Bogatyr” (chiński DongFeng Mengshi EQ2050) z 12,7-mm karabinem maszynowym DShKM. Należy pamiętać, że na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Republiki Białoruś w dziale poświęconym uzbrojeniu Sił Lądowych Sił Zbrojnych Republiki Białorusi nie ma wzmianki o karabinie maszynowym DSzKM. Wcześniej w otwartych źródłach nie było również informacji o instalacji karabinu maszynowego DShKM na pojazdach opancerzonych.

„Okazuje się, że w ramach ćwiczeń dowódczo-sztabowych Ministerstwo Obrony Republiki Białoruś przyciąga próbki broni i sprzętu wojskowego (w niektórych miejscach dość szanowanego wieku) wyjęte z magazynu. Logiczne jest założenie, że cel z tych środków ma przetestować ich działanie w warunkach szkolenia bojowego. Wyjęty z magazynów sprzęt w pełni odpowiada zadeklarowanym celom szkolenia – przezwyciężyć strach Łukaszenki w obliczu potencjalnej inwazji wojskowej przez Ukrainę ” – czytamy w raporcie.

Analitycy dodali, że sądząc po zdjęciach udostępnionych przez Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi, nie doszło do reaktywacji sprzętu wojskowego na dużą skalę.

Przypomnijmy, Reznikow powiedział, czy Putin może przekonać Łukaszenkę do przystąpienia do wojny z Ukrainą .

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.