niedz.. wrz 25th, 2022

Na pierwszych stronach prasy zachodniej – ofensywa ukraińska.

Nawet w brytyjskich gazetach kontrofensywa jest obok najważniejszego wydarzenia w kraju – pożegnania Jej Królewskiej Mości. Brytyjskie Ministerstwo Obrony jest przekonane, że będzie to miało ogromne implikacje dla planowania dalszych rosyjskich operacji. W końcu, według TSN , już i tak ograniczone zaufanie wojsk rosyjskich do najwyższego kierownictwa wojskowego prawdopodobnie jeszcze się pogorszy.

Ambasada amerykańska w Kijowie nie kryje emocji. „Fascynuje mnie i inspiruje postęp Ukraińców w walce o swoją przyszłość” – mówi strona ambasady.

Szefowa niemieckiej ambasady Anka Feldhusen powiedziała, że Berlin jest zachwycony ofensywą Sił Zbrojnych Ukrainy. Po poważnych sukcesach w obwodzie charkowskim niemieckie partie polityczne domagają się od rządu zwiększenia wsparcia dla Ukrainy bronią, w szczególności przekazania czołgów Leopard i bojowych wozów piechoty Marder. Ta dyskusja trwa, podsumował Ambasador.

Joe Biden odmówił skomentowania ukraińskiej kontrofensywy dziennikarzom. Prezydent Stanów Zjednoczonych wyjaśnił to, mówiąc, że sytuacja się rozwija.

Kreml nie skomentował. Ale rosyjskie MSZ nagle zaczęło mówić o negocjacjach. „Nie odmawiamy negocjacji, ale ci, którzy odmawiają, muszą zrozumieć, że im dłużej opóźniają ten proces, tym trudniej będzie im negocjować z nami” – powiedział Ławrow.

Dzień wcześniej litewski minister spraw zagranicznych wezwał do zaprzestania negocjacji z agresorem, do ataku terrorystycznego przez Rosjan na elektrownię w Charkowie. Nalega na przyspieszenie integracji Ukrainy z UE i NATO. „Plan Putina, który miał wymazać Ukrainę z mapy świata, nie powiódł się. Nie możesz z nim negocjować. Wojna musi się skończyć jego jednoznaczną kapitulacją” – mówią.

Stany Zjednoczone bez ogródek nazwały nocny ostrzał rosyjskich rakiet na cywilną infrastrukturę Ukrainy odpowiedzią na naszą kontrofensywę, czyli zemstą.

Wcześniej Waszyngton odmówił wskazania Rosji jako sponsora terroryzmu, niezależnie od stanowiska Ukrainy i szeregu państw europejskich. Jednak z dnia na dzień Kreml zrobił kolejny krok, aby się do niego zbliżyć.

Przeczytaj także:

Najeźdźcy próbują ściągnąć siły nad rzekę Oskol, by stworzyć nową linię obrony – ekspert

Zatrzymanie byłego szefa SBU w obwodzie charkowskim: pojawiły się nowe szczegóły

Na ćwiczeniach wojskowych na Białorusi zauważyli wyjęty z magazynu używany sprzęt: co wiadomo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.