niedz.. wrz 25th, 2022

Legendarni ukraińscy piłkarze i trenerzy zaapelowali do piłkarzy i sztabu trenerskiego Bośni i Hercegowiny, aby uniemożliwić mecz towarzyski z reprezentacją Rosji.

Tak więc pomimo inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę na pełną skalę Związek Piłki Nożnej Bośni i Hercegowiny ogłosił sparing z drużyną kraju agresora, który powinien odbyć się 19 listopada. Jednak ta wiadomość natychmiast wzbudziła oburzenie społeczności światowej.

Jednym z tych, którzy wezwali Bośniaków do porzucenia sparingu kontrolnego z Federacją Rosyjską, byli tak wybitni piłkarze jak Andriej Szewczenko. Oleg Błochin i Igor Belanov (wszyscy trzej są właścicielami Złotej Piłki, ok.), A także trenerzy – Anatolij Demyanenko, Oleg Protasov i Aleksiej Michajliczenko.

Drodzy koledzy! Przyjaciele!

Mecz pomiędzy reprezentacją Ukrainy a reprezentacją Bośni i Hercegowiny, który odbył się 16 listopada 2021 roku w waszym kraju, jest dla nas wspomnieniem ze spokojnego życia. Wszak ta walka była ostatnią dla naszego zespołu przed pełną inwazją Rosji na terytorium naszego państwa, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku.

Od ponad pół roku ukraińskie drużyny, w tym główna reprezentacja Ukrainy, nie miały okazji rozegrać w swoim kraju ani jednego meczu międzynarodowego. A wszystko to z powodu rosyjskiej agresji. Również Ukraina została zmuszona do opuszczenia milionów naszych obywateli. Głównie kobiety i dzieci. Jesteśmy wdzięczni Bośni i Hercegowinie, że dla niektórych z nich stała się ona przyjaznym domem!

Dziesiątki tysięcy tych, którzy pozostali lub nie zdążyli odejść, zostało zabitych i rannych. Tysiące ludzi na okupowanym przez Rosję terytorium Ukrainy było torturowanych. Teraz osiedla naszych miast są nieustannie bombardowane przez armię rosyjską. Całe terytorium naszego kraju jest nieustannie atakowane przez Rosjan, codziennie giną cywile i dzieci, a na froncie toczą się zacięte walki.

Konkurujemy z potężną armadą wojskową, która chce banalnie zniszczyć nasz kraj. I co ważne, konkurujemy nie tylko o Ukrainę. Walczymy o przyszłość całego demokratycznego, cywilizowanego świata, do którego należy Bośnia i Hercegowina. Dlatego byliśmy niemile zaskoczeni i bardzo zdenerwowani wiadomością, że po tak trwających tragicznych wydarzeniach na Ukrainie, wasza drużyna zgodziła się na rozegranie 19 listopada towarzyskiego meczu z reprezentacją Rosji, reprezentacją kraju-agresora.

Uważamy, że decyzja reprezentacji Bośni i Hercegowiny o rozegraniu meczu z drużyną kraju-agresora jest niefortunnym błędem. Błąd, który można naprawić! Dlatego apelujemy o odmowę udziału w meczu piłki nożnej z drużyną Rosji! Odmówić w imię powstrzymania militarnej agresji na Ukrainę i w imię przyszłości demokratycznej Europy!”

Wcześniej UEFA informowała, że nie ma zastrzeżeń do pojedynku reprezentacji Bośni i Hercegowiny z Federacją Rosyjską. W odpowiedzi Ukraiński Związek Piłki Nożnej (UAF) żąda od UEFA i FIFA niedopuszczenia meczu z udziałem kraju-agresora .

Z kolei liderzy reprezentacji Bośni i Hercegowiny wyrazili już solidarność z Ukrainą i zapowiedzieli, że zbojkotują mecz towarzyski z Rosją .

Dodajemy, że Bośnia i Hercegowina była rywalem reprezentacji Ukrainy w grupie eliminacyjnej do Mistrzostw Świata 2022. We Lwowie drużyny zremisowały (1:1), a na trasie Ukraińcy pokonali Bałkany (0:2) i zdobył bilet do selekcji play-off na Mistrzostwa Świata.

Przypomnijmy, że UEFA rozszerzyła „zakaz” na kluby i drużyny Rosji w rozgrywkach międzynarodowych z powodu inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Już na początku pełnej inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę UEFA i FIFA zawiesiły kluby i drużyny Federacji Rosyjskiej w uczestnictwie w turniejach pod ich patronatem. Teraz UEFA zakazała Rosjanom udziału w rozgrywkach w sezonie 2022/23.

Jednocześnie zauważamy, że Rosja nie została jeszcze wydalona z UEFA i FIFA. Decyzja podjęta przez UEFA 2 maja nie przewiduje również pozbawienia agresora kraju członkostwa w europejskiej organizacji piłkarskiej.

  • Rosjanie ostatni raz rozegrali mecz w eliminacjach na Mistrzostwa Świata 2022 w listopadzie ubiegłego roku. Potem przegrali z Chorwacją 0:1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.