niedz.. wrz 25th, 2022

W regionach Sumy, Dniepropietrowsk i Połtawa zasilanie zostało przywrócone w 100%.

W wyniku ataków rosyjskich okupantów całkowicie pozbawiono energii regiony charkowski i doniecki, a częściowo zaporoski, dniepropietrowski i sumski.

Zapowiedział to prezydent Wołodymyr Zełenski.

„Rosyjscy terroryści pozostają terrorystami i uderzają w infrastrukturę krytyczną. Żadnych obiektów wojskowych, tylko celem jest pozostawienie ludzi bez światła i ciepła” – powiedział.

Zełenski podkreślił, że „nawet przez nieprzeniknioną ciemność Ukraina i cywilizowany świat wyraźnie widzą te akty terrorystyczne”.

„Zimno, głód, ciemność i pragnienie nie są dla nas tak przerażające i śmiertelne jak twoja„ przyjaźń i braterstwo ”. Ale historia postawi wszystko na swoim miejscu. A my będziemy z gazem, światłem, wodą i jedzeniem.. I bez Ciebie ”, – zwrócił się do Federacji Rosyjskiej.

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Kyrylo Tymoszenko dodał , że w całym kraju mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu.

„Rosjanie chcą zostawić nas bez prądu, wody i ciepła. W skoordynowany sposób pracujemy nad szybką rekonwalescencją” – zapewnił.

W międzyczasie Państwowe Pogotowie Ratunkowe opublikowało zdjęcie następstw wypadków spowodowanych atakiem wroga.

Obwód Charkowski

Tymoszenko powiedziała, że Rosjanie uderzyli w krytyczną infrastrukturę pod Charkowem dwoma pociskami manewrującymi.

Strażacy są obecnie na miejscu. Inżynierowie energetycy pracują nad przywróceniem systemów infrastruktury krytycznej, aby jak najszybciej dostarczyć zasilanie do szpitali i innych ważnych obiektów.

Michaił Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta, powiedział , że Federacja Rosyjska uderzyła w CHP w Charkowie.

„Bezpośrednie celowe uderzenia w krytyczną infrastrukturę cywilną, w szczególności w największą Charkowską CHPP-5, są bezwarunkowym przejawem rosyjskiego terroryzmu i jego pragnienia masowego pozostawienia ludności cywilnej bez światła i ciepła. Taka jest tchórzliwa” odpowiedź „na ucieczkę jej własna armia z pola bitwy – powiedział Podolak.

Anatolij Torianik, zastępca szefa Państwowego Pogotowia Ratunkowego obwodu charkowskiego, w komentarzu dla Suspilnego powiedział, że co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku ostrzału obiektu infrastrukturalnego w Charkowie.

„Według informacji personelu w pomieszczeniu, w które uderzyła rakieta, na służbie były dwie osoby. Jedna została znaleziona martwa. Nadal szukamy drugiej” – powiedział.

Sieć poinformowała , że w czasie strajku w Charkowskiej Elektrociepłowni metro w Charkowie zatrzymało się. Pociągi zostały ewakuowane. Przez tunel przechodzą ludzie.

Później Kyrylo Tymoszenko ogłosił, że przywrócono w 100% zasilanie w obwodach Sumy i Dniepropietrowska.

Szef oddziału policji w Połtawie Dmitrij Łunin powiedział, że we wszystkich regionach obwodu połtawskiego przywrócono dostawy energii elektrycznej i wody. Ale energetycy nadal stabilizują poziom napięcia.

„Ukrzaliznica”

Ukrzaliznytsia zapewniła, że mimo uderzeń rakietowych i problemów z elektrycznością sytuacja jest pod pełną kontrolą we wszystkich obszarach.

„W Połtawie przywrócono już zasilanie stacji. W Charkowie pracuje sala konferansjera, wszyscy pracownicy są w terenie, trwają wsiadanie do pociągów” – czytamy w komunikacie.

Obecnie 4 pociągi są opóźnione:

  • nr 1 Charków – Iwano-Frankiwsk – około 45 minut;
  • Nr 786 Kijów – Szostka – opóźnienie 40 minut.

Dodatkowo, aby pasażerowie mieli czas na dotarcie na stację w warunkach nieczynnego metra, dostosowaliśmy rozkład odjazdów.

  • nr 164 Charków – Kijów – odjazd 21:16
  • Nr 7 Charków – Odessa – odjazd 21:43
  • nr 259 Sumy – Iw.Frankiwsk, wyjechał już o 20:38 (opóźnienie 38 min.)

Pasażerowie dojeżdżający do pracy są wsadzani do pociągów dalekobieżnych z przystankami na odpowiednich stacjach.

Na stacjach Charkowa i innych tymczasowo pozbawionych energii miast organizuje się bezpieczne wysiadanie i wsiadanie pasażerów. Pasażerowie będą mogli również przebywać na terenie stacji w czasie ciszy nocnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.