czw.. wrz 29th, 2022

Cały świat obserwował, jak królowa Elżbieta II z Wielkiej Brytanii odbyła dziś swoją ostatnią podróż do swojego kraju.

Monarcha zmarła w czwartek 8 września , ale w niedzielę jej ciało w zamkniętej trumnie zostało powoli przewiezione z Balmoral, gdzie zmarła, do Edynburga, stolicy Szkocji.

Brytyjska rodzina królewska / Zdjęcie: Associated Press

Podczas tej podróży, która trwała około sześciu godzin, tysiące Brytyjczyków wyszło na ulice, by pożegnać się z królową. W ostatniej podróży Elżbiecie II towarzyszyła jej jedyna córka, księżniczka Anne, i jej mąż, wiceadmirał Sir Timothy Lawrence.

Brytyjska rodzina królewska / Zdjęcie: Associated Press

Wraz z Anną do pałacu przybyli książęta Andrzej i Edward oraz Zofia, hrabina Wessex.

Brytyjska rodzina królewska / Zdjęcie: Associated Press

Po przybyciu trumna królowej została przeniesiona do sali tronowej w Pałacu Holyrood. Dębowa trumna Jej Królewskiej Mości była zamknięta, owinięta królewskim sztandarem, zwieńczona koroną cesarską i wieńcem z białych kwiatów.

Zdjęcie: Associated Press

Trumna królowej Elżbiety II spocznie w Pałacu Holyrood do poniedziałkowego popołudnia. Jutro król Karol III i królowa Camilla odwiedzą Edynburg i dołączą do rodzeństwa, by podążać za trumną jego zmarłej matki, która jest przenoszona z pałacu do katedry św. Idziego. O 19:20 rozpocznie się czuwanie przy trumnie zmarłej królowej wraz z innymi członkami rodziny królewskiej.

Zdjęcie: Associated Press

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.