pon.. paź 3rd, 2022

W niedzielę 11 września odbył się mecz 1/8 finału Mistrzostw Europy 2022, w którym reprezentacja Ukrainy w koszykówce przeciwstawiła się Polsce.

Męska drużyna Ukrainy przegrała z Polską w meczu 1/8 finału EuroBasket-2022 – 86:94 .

Już w 2. minucie Polacy prowadzili 5:0. Do końca pierwszej kwarty „niebiesko-żółci” nie zdołali dogonić przeciwnika – 21:24.

W drugiej kwarcie nadal niepokoili nas Slaughter i Baltzerovsky – za dwa zdobyli 26 punktów w połowie meczu, realizując 6 z 9 rzutów za trzy. Reszta drużyny nie ma trafień dalekiego zasięgu i maksymalnie 4 punkty. Odpowiedź znaleźliśmy w osobie Wiaczesława Bobrowa, który w pierwszych 20 minutach gry zdobył 13 punktów, w tym trafiając 3 z 5 podejść z dużej odległości.

Pod koniec trzeciej kwarty Pustovoi zdobył pięć punktów z rzędu, ale Polacy, skonwertując w ostatnim ataku trzy rzuty wolne, przeszli do ostatniego segmentu z dwupunktową przewagą.

W ostatniej kwarcie Ukraińcy wyszli na prowadzenie, ale potem kilka nieudanych akcji w ataku i strzały z dystansu piłkarzy reprezentacji Polski dały nam -9.

Na półtorej minuty przed końcem Ukraińcy dzięki celnym strzałom Sanona, Pustowoja i Michajluka zredukowali stratę do dwóch punktów na 46 sekund przed końcem. Ukraińcy nie zdążyli jednak odbudować przewagi i ostatecznie przegrali z wynikiem 86:94.

• W fazie grupowej drużyna ukraińska odniosła trzy zwycięstwa – nad Wielką Brytanią ( 90:61 ), Estonii ( 74:73 ) i Włoch ( 84:73 ), a także poniosły dwie porażki – z Grecją ( 79:99 ) i Chorwacją ( 85:90 );
  • Aktualnymi mistrzami Europy w koszykówce są Słoweńcy, którzy pokonali Serbię w finale w 2017 roku. To Słowenia wyeliminowała z turnieju Ukrainkę w 1/8 finału.

FORMAT TURNIEJU

W mistrzostwach kontynentalnych w koszykówce startują 24 drużyny, które zostały podzielone na 4 grupy po 6 drużyn. Zgodnie z wynikami fazy grupowej cztery najlepsze drużyny z każdej grupy otrzymały bilety na 1/8 finału.

Ponadto 16 drużyn wyłoni zwycięzcę w jednomeczowych konfrontacjach spadkowych.

Mistrzostwa Europy w koszykówce potrwają do 18 września 2022 roku. Mecze będą rozgrywane w Czechach, Gruzji, Włoszech i Niemczech.