pon.. paź 3rd, 2022

Eksperci początkowo myśleli, że kości należą do Plateozaura.

Szkielet, który od około 100 lat jest przechowywany w niemieckim muzeum, należy do nieznanego wcześniej gatunku dinozaura, któremu dopiero nadano nazwę.

Badanie zostało opublikowane na stronie internetowej Uniwersytetu w Tybindze.

Naukowcy odkryli kości dinozaurów podczas wykopalisk w Trossingen w południowo-zachodnich Niemczech w 1922 roku i wysłali je do muzeum na Uniwersytecie w Tybindze.

Wtedy paleontolodzy uznali, że szczątki należą do Plateozaura, roślinożernego dinozaura o długiej szyi i wytrwałych przednich łapach, który żył około 204-214 milionów lat temu (okres triasowy).

Niedawno pracownicy uniwersytetu przeprowadzili ponowne badanie i odkryli, że przez cały czas w muzeum znajdował się szkielet nieznanego gatunku, który nazywano tubingozaurem.

Tubingozaur żył od około 203 do 211 milionów lat temu w regionie zwanym Jurą Szwabską i przypominał zauropody.

Dobry stan kości i skał osadowych wskazuje, że znaleziony dinozaur utonął w bagnie miliony lat temu. Kości po lewej stronie ciała najprawdopodobniej znajdowały się na powierzchni jeszcze przez kilka lat i dlatego nie zostały zachowane. Oddzielne części szkieletu Tuebingozaura maierfritzorum, dotychczas trzymane oddzielnie, są teraz ponownie połączone i wystawione w dwóch dużych gablotach muzeum.

Wcześniej okazało się, że podczas wykopalisk archeologicznych w kanadyjskim parku Dynosore Provincial Park naukowcy odkryli na zboczu góry skamieniałość, rzadki kompletny szkielet dinozaura.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.