czw.. paź 6th, 2022

Zdaniem eksperta, aby kurs się ustabilizował, konieczne jest „wybicie gruntu spod nóg wymienników cienia”.

W ostatnich dniach dolar na Ukrainie na „czarnym” rynku utrzymuje się w okolicach 41,4 hrywien. Jednak ostatnio pojawiły się wiadomości, które dają nadzieję na wzmocnienie hrywny.

O tym powiedział w komentarzu do Telegraph szef Ukraińskiego Centrum Analitycznego, ekonomista Ołeksandr Ochrimenko.

Ekspert uważa, że wzmocnieniu hrywny w szczególności sprzyjają pozytywne wieści z frontu.

Ponadto NBU rozpoczął walkę z wymiennikami cieni. Narodowy Bank przeprowadził również aukcję, sprzedając gotówkę za walutę bezgotówkową.

„Wcześniej, gdy wszystko było w porządku, gdy bank ukraiński potrzebował gotówki, skontaktował się z bankiem amerykańskim (najczęściej Bank of America), zawarł umowę, zapłacił bezgotówkowe pieniądze. I dosłownie w ciągu dnia samolot przywiózł na Ukrainę wymagana ilość waluty ze Stanów Zjednoczonych” – powiedział ekonomista.

Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na dużą skalę stało się to nierealne. Teraz samoloty z gotówką lądują nie na Ukrainie, ale w Polsce. Z wielu powodów waluta gotówkowa nie jest po prostu przywożona z Polski, a do tego potrzebny jest NBU.

„Zadaniem jest wybicie gruntu spod stóp wymienników cieni. Celem spekulantów walutowych było, jest i będzie wstrząsanie rynkiem, sianie paniki, aby sprzedać te same dolary po wyższej cenie. NBU pokazuje, że będzie jak najbardziej ograniczać czarny rynek walutowy – i pomagać oficjalnemu. Żeby kurs się ustabilizował, a w przyszłości nawet hrywna się umocniła. Chodzi o to, żeby kurs walutowy w kantory powinny znajdować się jak najbliżej oficjalnego, choć oczywiście nie da się tego szybko zrobić – podsumował ekspert.

Wcześniej NBU wyjaśnił , kiedy przezwyciężą niedobór waluty gotówkowej .

Przeczytaj także:

Subskrybuj nasze kanały w Telegramie i Viber .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.