niedz.. wrz 25th, 2022

Prawa pracownicze dla ukraińskich uchodźców w Europie „łagodzą obciążenia finansowe” UE.

Liczba osób, które opuściły Ukrainę, przekroczyła liczbę uchodźców z Syrii.

Takiego porównania dokonał Public News Time .

„To największy kryzys uchodźczy w Europie od II wojny światowej” – dodaje źródło.

Kraje europejskie przyznały ukraińskim uchodźcom natychmiastowe prawo do pracy. To był dobry sygnał. Imigranci mogą wnosić wkład do gospodarki kraju przyjmującego. Ci, którzy zostaną, będą łatwiej zasymilować, piszą media.

Polska szacowała w marcu, że będzie musiała wydać co najmniej 11 mld euro na mieszkania, usługi socjalne i inne wydatki dla ukraińskich uchodźców.

Giovanni Perri, ekonomista z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, szacuje, że każdy uchodźca w pierwszym roku może kosztować od 8 000 do 10 000 dolarów na mieszkanie i inne wsparcie. Ale biorąc pod uwagę trudne europejskie rynki pracy, spodziewa się, że pozostali uchodźcy z Ukrainy zarobią w nadchodzących latach wystarczające dochody.

Specjaliści oczekują, że Ukraińcy zwiększą siłę roboczą UE o 0,5%. Według Europejskiego Banku Centralnego z pierwszej grupy tylko 17% syryjskich uchodźców w wieku produkcyjnym dostało pracę po dwóch latach w kraju, a mniej niż 50% po pięciu latach.

Według raportu banku centralnego tylko co szósty uchodźca, który przybywa do Polski, chce tu zostać na zawsze. Głównym powodem był problem samopomocy.

Dodajemy, że bliskość geograficzna i kulturowa Ukrainy powinna pomóc uchodźcom w asymilacji, a także stosunkowo wysoki poziom wykształcenia.

Przeciętnym uchodźcą w Europie w połowie dekady był młody mężczyzna o skromnych kwalifikacjach, a w przypadku ukraińskich uchodźców jest to najprawdopodobniej kobieta z wyższym wykształceniem.

Jak informowaliśmy, do polskich szkół trafiło prawie 10 tys. mniej dzieci niż oczekiwano.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.