pon.. paź 3rd, 2022

Kurczak po hindusku, wieprzowina z ananasami, lasagne – tak wykwintnie przyrządzone dla wojska w kuchni wojskowej w rejonie Równem.

Żołnierze urozmaicają menu swojej jednostki egzotycznymi potrawami, a przed wojną na pełną skalę szefem kuchni restauracji w Katarze był Nazariy Antonchuk. Jak podaje TSN , porzucił pracę za granicą i wrócił na Ukrainę, aby wstąpić do Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Teraz zrobię jedno danie, to jest Chicken Tikka Masala”, mówi szef kuchni.

To danie dla armii ukraińskiej zaadaptował 25-letni Nazariy. Teraz jest żołnierzem, był szefem kuchni Równego i instytucji metropolitalnych, do 24 lutego był szefem kuchni prestiżowej restauracji w Katarze. „Wróciłem, aby bronić swojego kraju, ale ponieważ mam okazję pomóc w każdy możliwy sposób, zacząłem pomagać” – mówi.

Najpierw z przyjaciółmi nakarmili osadników i wojsko jako ochotnicy. Następnie sam wstąpił do Sił Zbrojnych, a następnie zaczął uczyć się, jak najlepiej wyżywić armię. Następnie w porozumieniu z kierownictwem podjął się dywersyfikacji menu w swoim oddziale. „Przyszły do nas ananasy, dlatego postanowiłem zrobić alternatywę i zrobić wieprzowinę z ananasami” – mówi szef kuchni.

Dobry żołnierz to żołnierz dobrze odżywiony, mówi Nazariy, i przygotowuje potrawy ze znanych produktów, których wciąż można szukać w restauracjach. A także uczy innych. „Idę do batalionów i uczę, jak gotować w zwykłych kuchniach, tak iw polu. Ludzie zawsze chcą jeść, bez jedzenia nie będziemy w stanie walczyć – jest przekonany Nazariy.

I wydaje się, że ukraińscy żołnierze lubią smak kuchni francuskiej, włoskiej, azjatyckiej – mówi.

Gotowanie dla wojska jest ważne, mówi facet, robi to, co wie najlepiej. I nigdy nie wątpiłem, że postąpiłem słusznie, kiedy wróciłem z zagranicy. „Oto brat, matka, ojciec, babcia, dziadek. Gdybym się czuł, gdyby, nie daj Boże, coś się stało rodzinie – mówi.

Teraz Nazariy i jego zespół opracowują zaktualizowane menu dla wojska swojej jednostki, aby przedłożyć je kierownictwu do zatwierdzenia.

Przeczytaj także:

Historia dronów: od balonu do „Bajraktaru”

W punkcie kontrolnym Yagodin uformował się rząd ciężarówek o długości do pięćdziesięciu kilometrów: kierowcy czekają tygodniami

Aby kontynuować wojnę na Ukrainie, Rosja poddaje Syrię: coraz więcej broni z Assada jest eksportowanych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.