niedz.. wrz 25th, 2022

Wkrótce Kijów powinien stać się miastem „żywych murów”.

Według TSN władze miasta twierdzą, że znalazły sposób na zwiększenie powierzchni terenów zielonych i poprawę sytuacji ekologicznej, a jednocześnie nie wydawanie za dużo, gdy każda złotówka jest ważna.

Aleksander Wozny, szef wydziału ekologii Miejskiej Administracji Państwowej Kijowa, sadzi sadzonki winogron Vichy pod murem nośnym na jednej z ulic stolicy. A za kilka lat ta zwykła ściana zostanie pokryta solidnym zielonym dywanem. Razem z kolegami, mówi Alexander, wymyślili inicjatywę City of Living Walls – zwiększenie ilości terenów zielonych poprzez pionowe ogrodnictwo.

„Celem tej inicjatywy jest uczynienie naszego miasta, nie tylko miasta, bardziej zielonym. Teraz jest wojna na pełną skalę, mamy ograniczone fundusze. Zastosowanie winogron Vichy pozwala szybko osiągnąć tak fajny efekt, oprócz efektu wizualnego, osiągamy również efekt ekologiczny ”- mówi Alexander Vozny, szef wydziału ekologii KSCA.

Ogrodnictwo wertykalne to powszechna praktyka zwiększania powierzchni terenów zielonych na świecie. Zielone mury można zobaczyć na ulicach Londynu, Paryża, Madrytu, Berlina, Wiednia, Amsterdamu i wielu innych miast. Ogrodzenia i elewacje budynków oplecione winogronami Vichy ukrywają niedoskonałości i zdobią miasto, pochłaniają kurz i redukują działanie szkodliwych substancji o 40%. Wytwarzają tlen, pochłaniają wodę deszczową i hałas oraz działają chłodząco. A co najważniejsze, bardzo szybko się rozwija. W ciągu roku roślina rośnie kilka metrów i bardzo szybko zaplata budynek.

Dom w kijowskiej dzielnicy darnickiej, ze względu na swoją żywą fasadę, jest gwiazdą Internetu, mówią jego mieszkańcy. Mówią, że oprócz tego, że jest rozpoznawalny, zielony dywan na elewacji ma wiele zalet. Jeśli chodzi o rozmowę, że gryzonie i owady wspinają się do mieszkania przez roślinę, mówią, że to mit.

Winogrona Vichy i inne odmiany roślin pełzających są wykorzystywane do kształtowania krajobrazu stolicy od ponad dekady, mówi architekt krajobrazu Tatiana Jakunowskaja. Należy wspomnieć o starej fasadzie budynku Kijowawtodor w centrum stolicy, niedawno zniszczonym Domu Kwiatów, pomniku Bohdana Chmielnickiego i wielu innych. To bardzo tani, szybki i łatwy sposób na zazielenienie miasta – mówi ekspert. Ale ostrzega, musisz wybierać rośliny, które nie szkodzą fundamentom budynku i jego elewacji. W końcu nawet winogrona Vichy mogą pozostawiać ślady na tynku.

Ponadto architekt doradza miejskim ogrodnikom łączenie roślin w celu uzyskania większego piękna. Zmiany klimatyczne pozwalają na stosowanie większej liczby rodzajów roślin, w tym do ogrodnictwa pionowego, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Oprócz winogron Vichy można sadzić inne winorośle – Wisteria, Ivy, Pyracantha, Kampsis, Goat Leaves, Ipomoea itp. – mówi Ruslan Malofey, właściciel szkółki roślin ozdobnych. Ale niewątpliwym liderem jest właśnie „Vichi”, ponieważ jest bezpretensjonalny i łatwy w utrzymaniu.

„Tka prawie całą powierzchnię z wyjątkiem metalu. Niepożądane jest sadzenie go w pobliżu metalowej powierzchni, ponieważ metal się nagrzewa i delikatne przyssawki po prostu odpadną i nie będą się kleić – wyjaśnia.

Departament Ekologii i Zasobów Naturalnych Administracji Państwowej Miasta Kijowa ma nadzieję, że ich eko-inicjatywa na żywych murach będzie wspierana w innych miastach Ukrainy.

Przeczytaj także:

Historia dronów: od balonu do „Bajraktaru”

Aby kontynuować wojnę na Ukrainie, Rosja poddaje Syrię: coraz więcej broni z Assada jest eksportowanych

Krewni schwytanych obrońców Mariupola, od których od pięciu miesięcy nie ma wiadomości, proszą świat o pomoc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.