czw.. wrz 29th, 2022

Armia ukraińska prowadzi aktywne działania kontrofensywne w kierunku południowym i choć natarcie jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy jest dość powolne, przebiega zgodnie z ustalonym planem.

Wojsko dąży do osłabienia wysuniętych sił rosyjskich za pomocą artylerii dalekiego zasięgu i pocisków, aby zaimponować strategicznym celom za liniami wroga. Ukraina ma nadzieję, że odzyska region bez krwawych walk ulicznych.

Pisze o tym The Wall Street Journal.

Według dziennikarzy publikacji, nawet bez odbicia znacznych terytoriów, Kijów może robić postępy, zmuszając Rosję do ujawnienia lokalizacji swoich wojsk i baz zaopatrzeniowych, zajęcia pozycji obronnej lub wycofania wojsk z innych regionów kraju (np. wschód). Ponadto Ukraina może otrzymywać informacje wywiadowcze na temat rosyjskich jednostek, ich podatności i gotowości do walki.

Kolejną cechą odróżniającą ukraińskie kierownictwo wojskowe od rosyjskiego jest to, że Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy stara się minimalizować potencjalne straty podczas wycofywania okupowanych terytoriów.

Zachodni urzędnicy szacują, że w Chersoniu i wokół niego znajduje się około 20 000 rosyjskich żołnierzy.

Amerykański generał porucznik Stephen Twitty, który wcześniej pełnił funkcję zastępcy szefa amerykańskiego dowództwa europejskiego, również powiedział WSJ, że nie spodziewa się masowego ataku ze strony Ukrainy. Jego zdaniem zobaczymy kilka miejsc rozmieszczenia małych jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy, co wyrządzi szkody Rosjanom i stanie się zaskakująco skutecznym sposobem walki.

Wcześniej doradca szefa Kancelarii Prezydenta Aleksiej Arestowicz mówił, że ukraińskie wojsko na południu niszczy logistykę wroga, niszczy systemy obrony przeciwlotniczej, składy paliwa i amunicji.

„Nie będzie szybkich zwycięstw. Najpierw przyjęto strategię, aby systematycznie szlifować armię Putina. To jest długie, więc jest dużo pracy. Zachowajcie spokój, towarzysze” – powiedział Arestowicz.

Przypomnijmy, Siły Zbrojne Ukrainy w dniu 29 sierpnia rozpoczęły kontrofensywę na dużą skalę w regionie Chersoniu . Kijów nadal woli milczeć na temat szczegółów tej operacji, a Rosja zapewnia, że odpiera wszelkie ataki. W niektórych rejonach wojsko ukraińskie zdołało przebić się przez pierwszą linię obrony Rosjan. Poprzedziło to długie ostrzeliwanie mostów przez Dniepr i Ingulet, a także pozycji wroga i baz tylnych.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.