czw.. wrz 29th, 2022

W kontekście zamknięcia rosyjskiego gazociągu może rozpocząć się wzrost cen gazu, osiągający sierpniowe maksima. Działania Rosji zrównoważyły niedawny spadek cen.

Europejskie ceny gazu mogą zbliżyć się do najwyższych poziomów ustalonych w sierpniu po tym, jak Rosja oświadczyła, że jej kluczowy rurociąg do Europy, Nord Stream, nie wznowi dostaw.

Bloomberg pisze o tym w odniesieniu do firmy inwestycyjnej Goldman Sachs Group.

Analitycy twierdzą, że wiadomość prawdopodobnie „wzmocni niepewność rynku co do zdolności Europy do zarządzania przechowywaniem w okresie zimowym” i przyczyni się do „znacznego wzrostu od poniedziałku, potencjalnie naśladującego sierpniowe maksima”.

Europa buduje swoje rezerwy gazu, próbując przygotować się na perspektywę odcięcia przez Rosję dostaw i ma zapasy gazu przynajmniej przez część zimy. Sytuacja może się pogorszyć, gdy zapasy zostaną zmniejszone, zwłaszcza pod koniec sezonu grzewczego lub w przypadku uderzenia zimna.

Ceny gazu ostatnio spadły i odnotowały największy spadek tydzień po tym, jak dane pokazały, że Europa osiągnęła swój cel napełniania magazynów dwa miesiące przed terminem.

Goldman Sachs uważa jednak, że potencjalny szok cenowy będzie krótkotrwały. Europa będzie w stanie ustabilizować koszt gazu na poziomie nieco wyższym niż obecny – około 215-230 euro za megawatogodzinę.

Przypomnijmy, że rosyjski „Gazprom” całkowicie zatrzymuje gazociąg „Nord Stream” po przeprowadzeniu rutynowej konserwacji, aż do usunięcia wszelkich uwag dotyczących pracy sprzętu.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.