czw.. paź 6th, 2022

Prezydent Ukrainy podkreślił, że tylko ostrzejsze sankcje pomogą wpłynąć na państwo terrorystyczne.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim codziennym przemówieniu do Ukraińców podkreślił, że Rosja nadal stosuje szantaż energetyczny przeciwko Europie, wstrzymując dostawy gazu gazociągiem Nord Stream.

„Od kilku dni Rosja próbuje dalej zwiększać presję energetyczną na Europę. Nord Stream całkowicie przestał pompować. Dlaczego to robią? Rosja chce zniszczyć normalne życie każdego Europejczyka we wszystkich krajach naszego kontynentu, chce osłabić i zastraszyć całą Europę, każde państwo, w którym Rosja nie może tego zrobić siłą, bronią konwencjonalną, robi to siłą broni energetycznej, próbuje uderzyć biedą i chaosem politycznym tam, gdzie jeszcze nie może uderzyć rakietami, i w celu aby się przed tym bronić, wszyscy w Europie potrzebujemy jeszcze większej jedności, jeszcze większej koordynacji, jeszcze większej pomocy sobie nawzajem – powiedział prezydent.

Zełenski podkreślił też, że tej zimy Rosja przygotowuje się do decydującego uderzenia energetycznego przeciwko wszystkim Europejczykom. Dlatego Europa i Ukraina muszą odpowiedzieć na te zagrożenia i wzmocnić sankcje wobec Federacji Rosyjskiej.

„A kluczowymi odpowiedziami na to powinny być dwie rzeczy: pierwsza to nasza jedność, jedność w obronie przed państwem terrorystycznym, druga to zwiększenie własnej presji na Rosję. A to jest wzmocnienie wszystkich poziomów sankcji i ograniczenie rosyjskiego dochody z ropy i gazu, wszyscy jesteśmy razem, tym mniej ciosów będą mogli zadać ci terroryści” – podsumował Wołodymyr Zełenski.

Przypomnijmy, że Gazprom całkowicie zatrzymuje gazociąg Nord Stream po przeprowadzeniu rutynowej konserwacji do czasu usunięcia wszystkich uwag dotyczących pracy urządzeń.

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.