czw.. paź 6th, 2022

W ciągu ostatniego tygodnia rosyjscy propagandyści kłamali na temat likwidacji personelu lotniczego Ukraińskich Sił Powietrznych, ostrzału elektrowni atomowej w Zaporożu przez Siły Zbrojne Ukrainy, gazu, ataków na Charków i nie tylko.

W szczególności rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa po raz kolejny wygłosiła oświadczenie o „laboratoriach biologicznych”.

O tym czytamy w zestawieniu cotygodniowych podróbek, które zostały zebrane dla TSN.ua przez Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Podróbka:

Rosyjskie media, powołując się na anonimowe źródła wojskowo-dyplomatyczne, podały, że „rosyjskie siły kosmiczne faktycznie wyeliminowały wykwalifikowany personel lotniczy Ukraińskich Sił Powietrznych… [teraz] Kijów wykorzystał byłych kadetów, którzy zostali zestrzeleni pierwszego lub drugiego wypad wojsk oblężonych.”

Obalenie:

Pomimo tego, że rosyjscy propagandyści produkują podróbki mające na celu demoralizację personelu Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy, ukraińscy piloci nadal z powodzeniem wykonują misje bojowe. A potwierdzają to codzienne doniesienia o redukcji wrogich celów powietrznych.

W tym przypadku rosyjska propaganda wykorzystywała mechanizm dezinformacji „autorytet anonimowy”, w którym nie podaje się nazwy organu. W tym przypadku mówimy o „anonimowych źródłach wojskowo-dyplomatycznych”. Jednocześnie może dojść do cytowania dokumentów, ekspertyz, raportów, świadków i innych materiałów niezbędnych dla większej przekonywania.

Podróbka:

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało: „Reżim w Kijowie kontynuuje prowokacje do wywołania katastrofy spowodowanej przez człowieka w elektrowni atomowej w Zaporożu. Do uderzenia na terytorium ZNPP Siły Zbrojne Ukrainy użyły drona… [którym udało się zestrzelić podczas zbliżania się do budynku specjalnego nr 1, w którym składowane są stałe odpady promieniotwórcze.”

Obalenie:

W rozmowie z ukraińską służbą Głosu Ameryki ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow wyraził jasne stanowisko w sprawie ostrzału elektrowni atomowej w Zaporożu: „Nie ma sensu, abyśmy to robili, bo dzisiaj rozumiemy cały poziom zagrożenia nuklearnego w stosunku do ludzkości. Przeżyliśmy tragedię w Czarnobylu w 1986 r. To Ukraińcy wiedzą, czym jest tragedia w Czarnobylu. Ile osób zginęło później od tego promieniowania. Dlatego dzwonimy we wszystkie dzwony i pytamy nie tylko MAEA , ale cała społeczność międzynarodowa musi interweniować, wpłynąć, aby nie stało się to kolejną przyczyną katastrofy nuklearnej w Europie”.

Manipulacja:

Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow powiedział, że „Federacja Rosyjska jest gotowa do wypełnienia swoich zobowiązań w zakresie dostaw gazu, [jednak] działania UE w sprawie gazu są trudne do zrozumienia i niewytłumaczalne, a zwykli Europejczycy muszą za nie płacić ”.

Obalenie:

W odpowiedzi na wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu do Europy służba prasowa Ukraińskiego Operatora Systemu Transportu Gazu LLC powiedziała: „Gdyby Gazprom zachowywał się jak wiarygodny partner, z łatwością znalazłby możliwość dostarczenia wymaganych ilości gazu swoim klientom. Istnieje kilka alternatywnych tras, w szczególności przez ukraiński GTS, który ma więcej niż wystarczającą wolną przepustowość.Jednakże, jak dowodzi Centrum Studiów Globalnych „Strategia XXI”, korzystając z dokumentów rosyjskiego monopolisty, zawieszenie Nord Stream- 1 wpisuje się w rosyjską wojnę gazową, a jej cele są polityczne. „Gazprom” o rzekomych problemach technicznych i awarii czterech GPU naraz budzi wątpliwości”.

Podróbka:

Rosyjska SMP poinformowała, że w centrum Charkowa „zaatakowano obiekty, w których rozmieszczone są Siły Zbrojne Ukrainy… [jednak] strona ukraińska pokazała tylko część uszkodzonych budynków, ukrywając rzeczywiste cele Sił Zbrojnych FR… to taktykę tę stosowano od początku [wojny], co potwierdziła Amnesty International w swoim dużym raporcie”.

Obalenie:

Według oficjalnego raportu Charkowskiej Prokuratury Obwodowej 30 sierpnia armia rosyjska po raz kolejny ostrzelała dzielnice mieszkalne Charkowa. Region Szewczenkowski był pod ostrzałem. Uszkodzonych zostało kilka domów i samochodów, przedszkole i park rekreacyjny. W wyniku ostrzału zginęły cztery osoby, a 11 zostało rannych. Wcześniej ostrzał odbywał się ze stanowiska artyleryjskiego.

Odnosząc się do ohydnego raportu organizacji pozarządowej Amnesty International, Michaił Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta, powiedział: „Szkoda, że organizacja taka jak Amnesty International bierze udział w tej kampanii dezinformacyjnej i propagandowej”.

Manipulacja:

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że „Moskwa traktuje oświadczenie Departamentu Stanu USA w sprawie bezpieczeństwa biologicznego (wspólne oświadczenie Stanów Zjednoczonych, Gruzji, Ukrainy i kilku innych krajów – przyp. red.) jako część kampanii propagandowej mającej na celu dalsze wojskowe badania biologiczne Pentagonu pod przykrywką działań pokojowych”.

Obalenie:

Stany Zjednoczone, obawiając się, że częste powtarzanie oświadczeń o broni biologicznej może świadczyć o planach użycia takiej broni przez samą Moskwę, po przeprowadzeniu na Ukrainie operacji „fałszywej flagi”, wydały oświadczenie w tej sprawie.

Na przykład były sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki nazwał rosyjskie oskarżenia „bezsensownymi” i powiedział, że Stany Zjednoczone nie rozwijają ani nie posiadają takiej broni: „teraz, gdy Rosja przedstawiła te fałszywe twierdzenia, a Chiny wydają się aprobować tę propagandę, wszyscy powinniśmy uważać na to, że Rosja może użyć na Ukrainie broni chemicznej lub biologicznej lub przeprowadzić operację pod fałszywą flagą.

Przypomnijmy, że SBU ujawniła prorosyjskich agitatorów we Lwowie, którzy pracowali dla bojowników „LPR”.

Przeczytaj także:

Subskrybuj nasze kanały w Telegramie i Viber .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.