niedz.. wrz 25th, 2022

Kuchenka mikrofalowa to niezastąpiony pomocnik w kuchni. Pomaga szybko podgrzać już ostygłą żywność. Jednak nie wszystkie produkty można wysłać do kuchenki mikrofalowej. Przeczytaj o tych rozgrzanych w nim jest zabronione w materiale TSN.ua.

Niestety niewiele osób wie, że istnieją potrawy, których nie należy podgrzewać w kuchence mikrofalowej. A wszystko dlatego, że po takim procesie żywność traci prawie wszystkie swoje dobroczynne właściwości.

A oto pięć produktów, których nigdy nie należy wysyłać do kuchenki mikrofalowej , aby się rozgrzać.

brokuły

To pożywienie można odgrzewać i przetwarzać w dowolnym miejscu. Możesz użyć garnka, piekarnika, patelni. Ale nigdy nie podgrzewaj brokułów w kuchence mikrofalowej. Pod wpływem promieniowania warzywo traci wszystkie swoje korzystne właściwości.

Czosnek

Sosy z tym pikantnym produktem cieszą się dużą popularnością. Muszą być ciepłe. Nie należy ich jednak podgrzewać w kuchence mikrofalowej. Lepiej skorzystać z piekarnika, bo wtedy dobroczynne właściwości czosnku na pewno nie zostaną utracone.

Grzyby

Po przetworzeniu w kuchence mikrofalowej grzyby mogą nie tylko stracić wszystkie swoje dobroczynne właściwości, ale także stać się niebezpieczne dla naszego zdrowia. Na przykład, jeśli w ten sposób podgrzejesz potrawę z grzybami, możesz mieć problemy z przewodem pokarmowym.

Pokarmy bogate w białko

Pod wpływem promieniowania cząsteczki białka ulegają zniszczeniu. Dlatego nie należy podgrzewać w kuchence mikrofalowej potraw z mięsem z kurczaka lub serem.

zamrożone mięso

Wydawać by się mogło, że kuchenka mikrofalowa to idealne urządzenie do rozmrażania żywności. Nie zaleca się jednak rozmrażania w nim mięsa. Lepiej jest wysłać produkt do miski z zimną wodą i odstawić na chwilę. Choć będzie dłuższy, jest też bezpieczniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.